Tisztviselők: Moszkva blokkolja az exportot, majd előadja a világnak, hogy minden a Nyugat hibája
Uniós és amerikai tisztviselők egy emberként osztották meg álláspontjukat: Moszkva szándékosan emeli az élelmiszerárakat az ukrán kikötők blokkolásával, majd előadja a világnak, hogy ez a Nyugat hibája.
Amerikai és uniós tisztviselők szerdán kijelentették, Oroszország fegyverként használja a globális élelmiszerárak brutális emelkedését, ezzel pedig az a célja, hogy az országokat a nyugati szankciók ellen fordítsa, melyeket egyébként pont azért vezetett be Oroszországgal szemben az EU, mert Putyin lerohanta Ukrajnát.
Mint ismert, a búza Ukrajna egyik legfőbb exportcikke, melynek világpiaci ára 16 százalékkal emelkedett a háború kezdete óta, 2021 márciusához képest pedig egyharmadával drágult. Oroszország azonban továbbra is blokkolja az ukrán gabonaexportot, ráadásul szándékosan semmisíti meg az ukrán silókat, de az orosz katonák folyamatosan lopják is a terményt.
Cary Fowler, az amerikai külügyminisztérium globális élelmezésbiztonságért felelős különmegbízottja úgy fogalmazott, ezen tények összessége, valamint az éghajlati viszontagságok együttvéve azt eredményezik, hogy még legalább három évig kell küzdenünk a magas élelmiszerárakkal.
Fowler kiemelte, míg a közelmúltban az éghajlatváltozással, a koronavírus-járvánnyal, valamint az ellátási lánc problémáival foglalkoztak, addig most konfliktusokat kellene megoldani, és megoldást kellene találni a gabonakészletek növelésére – írja a Defense One.
Meglátása szerint Oroszország minden erejével azon van, hogy meggyőzze a regionális közösséget arról, hogy az élelmiszerárak emelkedése valójában a nyugati szankcióknak köszönhető, nem pedig annak, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát.
Charles Fries nagykövet, az Európai Külügyi Szolgálat közös biztonság- és védelempolitikáért, valamint válságkezelésért felelős főtitkárhelyettese ennek kapcsán sajnálatos tényeket közölt: egyre gyakrabban hallani néhány afrikai és közel-keleti országban, hogy az infláció és az élelemiszerárak robbanásszerű növekedése az uniós és az amerikai szankciók miatt következett be, annak ellenére, hogy ez a valóságban nem így van.