Jól halad Kína modernizációs programja, újabb rakétát teszteltek sikerrel
KÍna szárazföldi rakétaelhárítási tesztet hajtott vére, amely a védelmi minisztériumuk szerint „elérte a várt célt”.
Kína a Hszi Csin-ping elnök által felügyelt ambiciózus modernizációs program részeként felgyorsította a rakéták minden fajtájának kutatását, a világűrben lévő műholdak megsemmisítésére alkalmas rakétáktól kezdve a fejlett nukleáris ballisztikus rakétákig.
Peking már korábban is tesztelt rakétaelhárító rendszereket: a legutóbbi korábbi nyilvános bejelentés egy tesztről 2021 februárjában, azt megelőzően pedig 2018-ban történt. Az állami média szerint Kína legalább 2010 óta végzi a rakétaelhárító rendszer tesztjeit.
A minisztérium vasárnap késő este rövid közleményben jelezte, hogy aznap este „földi telepítésű, közepes pályájú rakétaelhárító technológia” tesztjét hajtották végre – írja a Reuters.
„A teszt elérte a várt célokat. Ez a teszt védekező jellegű volt, és nem irányult egyetlen ország ellen sem” – jelentették.
Kína – szövetségesével, Oroszországgal együtt – többször kifejezte ellenérzését a THAAD rakétavédelmi rendszer amerikai telepítése ellen Dél-Koreában. Kína azzal érvelt, hogy a berendezés nagy teljesítményű radarja behatolhat a területére. Kína és Oroszország szimulált rakétavédelmi gyakorlatokat is tartott.
Kína kevés részletet közölt saját rakétaprogramjairól, eltekintve a védelmi minisztérium vagy az állami média időnkénti rövid nyilatkozataitól. 2016-ban a védelmi minisztérium megerősítette, hogy folytatja a rakétaelhárító rendszer tesztjeit, miután képek jelentek meg az állami televízióban.
Peking szerint az ilyen technológiára a nemzetvédelem és a biztonság érdekében van szükség.