37 ezer milliárd forintot keresett Oroszország üzemanyagexporton a háború kitörése óta
Ahhoz képest, hogy a világ egyként ítélte el Oroszország katonai agresszióját, a háborús gépezet finanszírozásához rekordmértékben járultak hozzá.
A Finnish Centre for Research on Energy and Clean Air által lefolytatott kutatás szerint ugyanis Oroszország 97 milliárd dollár (37 300 milliárd forint) értékben tudott szenet, olajat, földgázt és cseppfolyós földgázt (LNG) exportálni.
A fosszilis tüzelőanyagok legnagyobb importőre a háború kitörése óta Kína volt, amely 13.1 milliárd dollár értékben vásárolt az oroszoktól. Németország szorosan a második helyen áll 12.6 milliárd dollárral, mely egyebek mellett magyarázatot ad az érzékelhető passzivitásukra.
Olaszország 8.1 milliárd dollár értékben importált szénhidrogént az oroszoktól, míg Hollandia 7.8 milliárd dollárral, Törökország 6.9 milliárd dollárral, Lengyelország 4.6 milliárd dollárral, Franciaország 4.5 milliárd dollárral, India pedig 3.5 milliárd dollárral járult hozzá a háborús gépezethez.
A háború óta eltelt időszakban Oroszország az olajexportból szerezte a legnagyobb arányú bevételt, szám szerint 48 milliárd dollárt, vagyis az összbevétel közel felét. Gázexportból 25 milliárd, olajtermékekből 13.5 milliárd dollár, LNG-ből 5.3 milliárd dollár, szénből pedig 5 milliárd dollár bevétel érkezett.
A legnagyobb olajimportáló országok között is hasonló neveket találunk, ugyanis Kína importálta messze a legtöbb olajat Oroszországból. Őket Hollandia, Olaszország, Németország, Törökország, India, Dél-Korea, Franciaország, Lengyelország és Görögország követi.
Ami a csővezetékes földgázt illeti, ott toronymagasan Németország a legnagyobb importőr, amelyet Olaszország, Törökország, Lengyelország, Bulgária, Ausztria, Kína, Csehország, Magyarország és Szlovákia követ.
A cseppfolyós földgáz tekintetében Franciaország a legnagyobb importőr, amelyet Belgium, Japán, Spanyolország, Hollandia, Kína, Tajvan, Dél-Korea, Portugália és Finnország követ. A szénexport tekintetében pedig Japán, Hollandia, Kína, Tajvan, Dél-Korea, India, Törökország, Németország, Lengyelország és Olaszország a top tíz.
A kutatóintézet megjegyezte, hogy Lengyelország, az Egyesült Államok, Törökország, Spanyolország, Olaszország és Japán tette a legtöbbet annak érdekében, hogy csökkentse az importjait, míg Kína, India, az Egyesült Arab Emírségek és Franciaország növelte azt – írja a The New Voice of Ukraine.