Rábukkantak a valaha volt legsötétebb mélytengeri halra
Ha ránézünk a bizarr élőlényre, azt gondolhatnánk, hogy egy fekete lyuk közepébe pillantottunk.
Ha ránézünk a bizarr élőlényre, azt gondolhatnánk, hogy egy fekete lyuk közepébe pillantottunk.
Tengerbiológusokból álló kutatócsapat 16 vadonatúj halfajt fedezett fel, amelyek a Vantablack anyaghoz hasonlóan szuperfekete színűek, így szinte semennyi fényt sem vernek vissza testükről.
Karen Osborn le volt nyűgözve, miközben elkészítette az első felvételeket a félelmetes, agyarfogú, mélytengeri szörnyetegekről.
A Duke Egyetem szakembere, Alexander Davis a The New York Times-nak adott interjúban egyszerűen csak úgy nyilatkozott,
„Olyan, mintha egy fekete lyukba bámulnánk.”
Az újonnan felfedezett teremtmények annyira sötétek, hogy a fénysugarak 99,956%-át teljesen elnyelik. Viszonyításképpen az MIT mérnökei nemrég véletlenül előállítottak egy olyan anyagot, ami képes a beérkező fény 99,995%-át magában tartani, ami 10-szer sötétebb, mint a Vantablack nevű nanoszálas szövet, melyet a brit Surrey Nanosystems állított elő.
Az óceánok mélye a közhiedelemmel ellentétben sokkal világosabb. Igaz, hogy természetes fény szinte alig jut el ezekbe a rétegekbe, azonban a foszforeszkáló állatok és baktériumok rengeteg világossággal látják el a tenger ezen régióját.
Ezek a fények egyúttal a ragadozók figyelmét is felhívhatják a zsákmányra, ezért az extrém fekete halak valószínűleg álcázzák magukat, hogy közel lopózhassanak az áldozatukhoz, valamint saját magukat is védhetik más élőlényekkel szemben.
A halak speciális melanoszómáknak köszönhetően lehetnek ennyire sötétek. Ezek a különleges sejtek melaninnal vannak megtöltve, amelyek például az emberi bőr színéért is felelősek.
A fajok többségénél a melanoszómák a belekben koncentrálódnak, így a biolumineszcens élőlények elfogyasztása után sem válnak potenciális áldozatává egyéb ragadozóknak, mivel a testük teljesen fekete marad.