Visszavonhatja Litvánia függetlenségének elismerését Oroszország
Litvánia volt az egyik első korábbi szovjet tagköztársaság, amely kikiáltotta függetlenségét a nyolcvanas évek végére széteső birodalomból.
Litvánia kilépése a Szovjetunióból viszont nem volt annyira békés, mint több más tagállam esetében, a szovjet hadsereg ugyanis megpróbálta elnyomni az ellenállást, mely miatt számtalan civil életét vesztette.
Litvánia függetlenségét azonban nem sikerült megakadályozniuk, akkora volt a tömeges támogatása a szuverén állam kikiáltásának. Az augusztusi puccsot követően ráadásul Oroszországban is komoly problémák merültek fel, így nem volt erejük leverni a litván ellenállást.
Végül 1991. szeptember 6-án, a Szovjetunió Állami Tanácsának ülése során Mihail Gorbacsov elismerte a három balti állam, Litvánia, Lettország és Észtország függetlenségét. A szovjet romantikába mélyülő orosz tisztviselők számára viszont ez továbbra is érzékeny pont.
Nem tekinthető így meglepőnek, hogy Jevgenyij Fedorov orosz parlamenti képviselő azt javasolta, hogy vonják vissza a szovjet idők során kibocsátott rendeletet, amely Litvánia függetlenségét ismeri el – derül ki a RIA Novosti beszámolójából.
Miért pont Litvánia? Nem meglepő módon azért, mert pont ők támogatják a legsúlyosabb uniós szankciókat Oroszországgal szemben, mint a teljes energiaszektorra való exporttilalmat. Ráadásul katonailag is erősen támogatják Ukrajnát, egyebek mellett nehéztüzérséget küldtek az ukrán hadseregnek.