Magyarországon is kimutatták a majomhimlőt
Müller Cecília jelentette be az első igazolt esetet.
Az országos tisztifőorvos kedden délután közölte, hogy az Európa-szerte terjedő betegséget egy 38 éves férfinél mutatták ki először Magyarországon. Müller Cecília kiemelte, hogy a kór csak szoros kontaktus útján terjed, a betegség 2-4 hét leforgása alatt, spontán gyógyul.
A tünetek a himlős kiütések mellett az alábbiak lehetnek: láz, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, duzzadt nyirokcsomók, hidegrázás és fáradtság. Immunhiányos betegeknél és kismamáknál gyorsabb lehet a terjedés, és bár ellenszer jelenleg nincs, a feketehimlő ellen készült vakcinák vélhetően bizonyos fokú védelmet nyújtanak – számolt be róla a Tények.
Rosamund Lewis, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) vezető majomhimlő-szakértője a napokban egy londoni tanácskozáson kijelentette, hogy nem gondolja, hogy a majomhimlő világjárvány kialakulásához vezetne.
A WHO ugyanakkor vizsgálja, hogy a jelenlegi járvány indokolja-e a „nemzetközi aggodalomra okot adó lehetséges közegészségügyi veszélyhelyzet” kihirdetését. Ilyen esetben ugyanis felgyorsítanák a betegséggel kapcsolatos kutatásokat, gyorsabb megoldást találva a hatásos gyógymódra.
A majomhimlőt Nagy-Britanniában újabb 71 betegnél mutatták ki, ezzel május 7. óta 179-re nőtt a hivatalos esetszám. Spanyolországban is tovább nőtt a fertőzöttek száma a hétvégén, összesen már 120 alkalommal mutatták ki a majomhimlőt. A szomszédos Portugáliában az igazol betegek száma 96 főre emelkedett.