Magyar tűzszerészek segítik a csernobili zóna akna- és lőszermentesítését
A szakértők képzési támogatást és védőeszközöket biztosítanak, valamint koordinálják a segélyszállítmányok eljuttatását az ukrán rendőrség tűzszerész egységének.
Miután az orosz erők elfoglalták a csernobili atomerőművet és átvették felette az irányítást, számos védelmi állást építettek ki az erősen sugárszennyezett „vörös erdőben”, amely nagy kiterjedésű földmunkákat igényelt.
Az erőmű köré telepített sugárfigyelő rendszer néhány nappal később már jelentősen megnövekedett radioaktivitást mért a területen, amely tovább fokozta a háború hatásaival kapcsolatos nemzetközi aggodalmakat.
Az orosz csapatok március 31-én vonultak ki a területről, azonban több helyen aknákat és robbanócsapdákat, valamint nagy mennyiségű lőszert és robbanóeszközt hagytak hátra, ezért létfontosságúvá vált, hogy akna- és lőszermentesítést végezzenek el a zónában.
A megbolygatott radioaktív porral szennyezett talaj miatt nem lesz egyszerű dolga az ukrán szakembereknek, ezért segítséget kértek a mentesítési folyamatok megtervezéséhez, valamint az ehhez köthető ismereteik bővítéséhez.
NE HAGYD KI
Eszerint a magyar tűzszerészek technikai támogatást nyújtanak, a Közép-európai CBRN-E Kiképző Központ pedig képzési támogatást, védőeszközöket és sugárfelderítésre alkalmas berendezéseket biztosít, mindemellett vállalja a felajánlott segélyszállítmányok koordinálását és eljuttatását az ukrán rendőrség tűzszerész egysége számára.
Az első segélyszállítmány átadására a beregsurányi közúti határátkelőhelyen került sor május 27-én, amikor az ukrán tűzszerészek és a Caritas munkatársai egyéni sugárzásmérő dozimétereket, sugárszennyeződés ellen védelmet nyújtó légzőkészülékeket, maszkokat, ruhákat és egyéb tartozékokat vettek át – számolt be a Police.hu.
A következő szállítmányhoz további hat ország ajánlott fel újabb felderítő eszközöket és védőöltözeteket, hogy támogatást nyújtsanak az ukrán tűzszerészek csernobili missziójában.