Meglepő pofonba szaladt bele Kína, elutasították a terjeszkedését
Miközben a Nyugat és Oroszország egymással van elfoglalva, Kína megpróbálja a fű alatt minél inkább terjeszteni a befolyását.
Tíz Csendes-óceáni ország ugyanis nemet mondott Kína nyomására, hogy egy széles körű biztonsági paktumot kössenek a hétfői nap folyamán – írja az AFP. A mikroországok között egyetértés van abban, hogy a paktummal túlságosan is belesodródtak volna Peking befolyási övezetében.
A tárgyalások Fidzsiben zajlottak, ahol Vang Ji kínai külügyminiszter és a kis szigetországok vezetői tárgyaltak, Kína szempontjából sikertelenül. Ez pedig egy meglepően magas profilú diplomáciai kudarc Peking szemszögéből.
Kína radikálisan változtatást kíván végrehajtani a Csendes-óceáni térséghez való hozzáállásán, amely az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek stratégiailag fontos terület. Peking ugyanis egyértelműen ki akarja túrni Washingtont a térségből, ám ez most kudarcba fulladt.
A Kína által előterjesztett biztonsági paktum értelmében kiképzést biztosítottak volna a szigetországok rendőrségeinek, csatlakoztak volna az országok kibervédelméhez, kiterjesztették volna a politikai kapcsolatokat, érzékeny tengeri feltérképezést hajtottak volna végre, valamint jobb hozzáférést kaptak volna a nemzetek szárazföldi és tengeri erőforrásaihoz.
Bár látszólag ez csak Kínának érné meg, Hszi Csin-Ping kormánya a legmeggyőzőbb fegyverhez nyúlt: a pénzhez. Peking ugyanis több millió dollárnyi pénzügyi segélyt ajánlott fel ezen országok számára az említett biztonsági együttműködésekért, valamint egy szabadkereskedelmi egyezmény keretében az 1.4 milliárd fős piacát.
A Csendes-óceáni vezetők azonban átláttak a szitán. David Panuelo, Mikronézia elnöke például a többi térségbeli vezetőnek címzett levelében panaszkodott arra, hogy ez az ajánlat nem volt őszinte és csak a kínai befolyást biztosítaná, valamint a gazdasági szempontból kulcsfontosságúnak tekinthető iparágak felett kínai irányítást.
A térség vezetői végül diplomatikusan utasították el a Kína által „Közös Fejlesztési Vízió” nevű biztonsági paktumot, arra hivatkozva, hogy nincs meg a kellő regionális konszenzus. Frank Bainimarama, Fidzsi miniszterelnöke hangsúlyozta, hogy teljes konszenzus kell ahhoz, hogy bármilyen regionális megállapodást aláírjanak.
Az AFP információi szerint elsősorban Pápua Új-Guineának, Szamoának és Mikronéziának voltak aggályai a megállapodással, valamint a Tajvant is elismerő Palaunak, amelyet egyébként meg sem hívtak a találkozóra Kína haragja miatt.
„Inkább megoldjuk a saját, Kínával kapcsolatos biztonsági ügyeinket” – fogalmazott a francia hírügynökségnek Soroi Eoe, Pápua Új-Guinea külügyminisztere. Csian Bo, Kína fidzsi nagykövete pedig elismerte, nem járt sikerrel a diplomáciai körútjuk:
Kína megpróbálta azzal menteni a helyzetet, hogy bejelentette, a 10 ország felismerte az „Út és Övezet” fontosságát és folytatni fogják a tárgyalásokat, valamint arra kértek minden aggódó országot, ne szorongjanak Peking szándékai miatt.