Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Foglalkozási megbetegedés lesz a koronavírus az Európai Unióban, de nem mindenki örül ennek

A döntés értelmében a foglalkoztató feladatává válik, hogy a munkakörökre lebontott kockázatelemzés alapján arányos védelmet biztosítson a munkavállaló számára.

...svg content...Fotó: lmallo / Twenty20
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

Foglalkozási betegségként kezelné a koronavírus okozta fertőzést Brüsszel, ami év végéig be is kerülhet a munkahelyi, munkavégzéshez köthető megbetegedések jegyzékébe. A lépés az EU munkahelyi biztonságról és egészségvédelemről szóló, 2027-ig megtervezett keretstratégiájához köthető, és bár a részletek kidolgozása a tagállamok hatásköre, figyelembe kell fenni az uniós irányelveket és ajánlásokat.

A döntés egyik célja a jövőbeli egészségügyi válságokra való felkészülés, az Európai Bizottság szerint ugyanis a pandémia még nem ért véget, és a jelenleg meghatározó, enyhébb tünetekkel járó omikront bármikor felválthatja egy veszélyesebb változat. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Brüsszel indoklása szerint egyes munkavállalók fokozottan ki vannak téve a megbetegedésnek – például az egészségügyben és szociális ellátásban dolgozók, akik fertőzöttekkel érintkeznek -, de más ágazatok dolgozói esetén is fokozódhat a kockázat a munkáltatói tevékenységek jellege miatt.

Az új szabályozás értemében a munkáltatóra hárulna a feladat, hogy intézkedésekkel minimalizálja a megbetegedések kockázatát. Az egészségügyi és szociális területen dolgozók a járványhullámok között is jobban ki vannak téve a fertőződésnek, vagyis a munkaruha, maszk vagy a rendszeres tesztelés a munkáltató feladatává válna, nem ilyen egyértelmű a helyzet azonban a többi ágazatban.

Az uniós javaslat értelmében járványhullám idején minden olyan munkavállaló ki van téve a megbetegedés veszélyének, aki munkavégzés közben például nem tud másfél méteres távolságot tartani a kollégáktól vagy ügyfelektől.

Mivel a munkáltató komoly büntetést kaphat, ha elmulasztja a védekező intézkedéseket, és akár kártérítési pert is kockáztat, a munkahelyek zömén várhatóan valamilyen járványhelyzeti protokoll lép életbe – olvasható a Magyar Nemzet cikkében.

Nem világos, hogy az uniós útmutatás mennyire lesz megengedő egy újabb fertőzési hullám során, az érdekképviseletek szerint azonban nem szabad megengedni a foglalkoztatóknak, hogy a munkavégzés feltételévé tegyék a védőoltást, amennyiben más módszerekkel is csökkenthető a fertőződés kockázata.

A munkáltató ugyanakkor rá is kényszerülhet, hogy elrendelje a munkavégzés feltételévé tegye az oltást, amelynek oka, hogy ma a WHO állásfoglalása szerint nincs hatékonyabb védekezés a koronavírus-fertőzés ellen az oltásnál.

Ez azt jelenti, ha a beosztottak az enyhébb intézkedések – például maszkviselés – ellenére megbetegednek, a foglalkoztató felelősségre vonható, mivel nem a leghatékonyabb eszközökkel akadályozta meg a fertőzés terjedését.

A magyar kormány a járvány legsúlyosabb időszakában lehetővé tette, hogy a munkáltatók feltételként írják elő a vakcina felvételét, de a legtöbb helyen nem éltek ezzel. Bár a foglalkoztatók korábban kifejezetten örültek volna a nemzeti, uniós vagy globális szintű oltási kötelezettségnek, amely mentesíti őket a felelősség alól, a felmérések szerint a lakosság többsége a járvány legsúlyosabb időszakában is ellenezte a munkahelyi vagy általános oltási kötelezettséget, aggódó hangok szerint pedig a hamarosan életbe lépő rendelet a nemzetállamok feletti jogkörökkel ruházná fel az ENSZ-t, aláásva a nemzet szuverenitását.

Vitályos Eszter Magyar Péternek: „Te beszélsz, aki lenézed a nőket”

Vitályos Eszter kormányszóvivő videón keresztül üzent Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének.

A Máv jelenti, elhárították az informatikai rendszer hibáját

A Máv most arról adott tájékoztatást, hogy elhárították az informatikai rendszer hibáját, amivel megszűnnek a nagyobb késések.

Egyszerre hét autó rohant egymásba az M1-M7 közös szakaszán

Súlyos baleset történt az M1-M7 közös szakaszán, ahol egyszerre hét autó rohant egymásnak, a pontos körülmények nem ismertek.

Elgázolt egy embert a HÉV