Robotbójákkal óvják a bálnákat az Atlanti-óceánon
Egészen egyedi megoldással óvják a bálnákat az Atlanti-óceánon: robotbójákat fejlesztettek ki, hogy elkerüljék, hogy a bálnák ütközzenek az óceánon közlekedő hajókkal.
Egy Cape Cod-i tudományos központ, valamint a világ egyik legnagyobb hajózási vállalata összefogott, hogy egy új projekttel megvédjék a bálnákat attól, hogy összeütközzenek az óceánon közlekedő hajókkal, mely a bálnák számára az esetek többségében végzetes.
A Woods Hole Oceanographic Institution által kifejlesztett technológia bójákat és víz alatti műszereket használ, hogy valós időben rögzítse a bálnák hangját. A robotbóják segítségével nem csupán a tudósok és a hajósok, de a nyilvánosság is ritka betekintést nyerhet a ritka észak-atlanti bálnák életébe.
Ma alig 340 bálna él a világon, s a hajókkal való ütközések jelentik az egyik legnagyobb veszélyt életükre, hiszen a bálnák a világ vizeinek legforgalmasabb szakaszain közlekednek. A francia CMA CGM hajózási gigavállalat és a Woods Hole ezért összefogott, és közös fejlesztésű robotbójákat telepítenek a virginiai Norfolk és a georgiai Savannah közelében.
Az AP beszámolója szerint már hat bóját telepítettek, melyek folyamatosan gyűjtik az adatokat, rövidesen pedig a két új robotbóját is telepítik, ám egyelőre csak tesztüzemben lesznek. Mark Baumgartner, a Woods Hole tengeri ökológusa úgy fogalmazott, meg kell változtatni az ipari gyakorlatokat, amikor bálnák vannak a közelben, ezért az új bóják elengedhetetlenül fontosak ahhoz, hogy időben ki tudják kerülni a bálnákat.
Habár egykor hatalmas állomány élt a keleti partoknál, sajnos felvirágzott a kereskedelmi célú bálnavadászat, mely generációkkal tizedelte meg a bálnapopulációt, ráadásul manapság egyre komolyabb veszélyt jelent a bálnákra a hajós közlekedés, hiszen nekiütközhetnek, vagy belegabalyodhatnak a halászok által kivetett hálókba, mely szintén kockázatos. Az utóbbi években sajnos rengeteg bálna pusztult el, s mivel a szaporodási kedv is visszaesett körükben, jelentősen csökkent a populáció.