Különadó: egy elemző szerint fájhat is, meg nem is
A különadók kiterjesztése meglepte az érintetteket, de az a kérdés is felmerült, hogy vajon a fogyasztók mennyire fognak rosszul járni ezzel az intézkedéssel.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a VG-nek adott interjújában úgy fogalmazott, „nem mondom, hogy nem fog fájni, de ez piackonform bejelentés, ugyanis azt mutatja, hogy van egyfajta tehermegosztás a költségvetés bevételi és kiadási oldala között”.
Mint ismert, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a csütörtöki kormányinfón bejelentette, hogy 2000 milliárd forintos kiigazítást kíván végrehajtani a kormány a költségvetésben, mellyel az a céljuk, hogy tartsák az idei 4,9 százalékos hiánycélt. Ennek eléréséhez pedig a kormány 800 milliárd forintot vár a különadók kivetéséből, de további százmilliárdokkal is számolnak, hiszen a Pénzügyminisztérium is bele fog nyúlni az érvényes adókba.
Nagy valószínűséggel az alkohol és a cigaretta jövedéki adóját fogják majd emelni, ám erről csak később fognak részletesebb tájékoztatást adni. Mint kiderült, az energiaipartól 300 milliárd, a bankszektortól szintén 300 milliárd, a biztosítóktól 50 milliárd, míg a kereskedelmi szektortól 60 milliárd, a telekommunikációs vállalatoktól pedig 45 milliárd forint megfizetését várja a kormány.
Ezenfelül a légitársaságoktól 30 milliárd, a gyógyszerforgalmazóktól pedig 20 milliárd forint befizetését várja el a kormány idén és 2023-ban is. Nagy azt is közölte, hogy ismételten lesz reklámadó, melyből további 15 milliárd forint pluszra számítanak az államkasszában.
Virovácz Péter ennek kapcsán hangsúlyozta, GDP-arányosan megközelítőleg akkora összeget fognak elvonni, mint amekkorát a 2010-es évek elején vontak el, amikor először kivetették ezeket a különadókat. Meglátása szerint ez egyben azt is jelenti, hogy mintegy 1,2-1,3 százalékkal javulhat a költségvetés egyensúlya.