Egyre súlyosabb a tanárhiány, képzések szűnnek meg Balatonfüreden
Évek óta egyre nagyobb gondot jelent a tanárhiány Magyarországon, amelyet a nagy munkaterhelés és az alacsony bérek is tovább súlyosbítanak.
A Telex beszámolója szerint szeptembertől megszűnik a Balatonfüredi Szent Benedek Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium cukrász és szakács képzése, mert nincs elég szaktanár az iskolában, emiatt a jelenleg futó képzéseket sem tudják befejezni a diákok.
A tanulókat a Veszprémi Szakképzési Centrumhoz tartozó Jendrassik-Venesz Technikum veszi át, így a diákoknak szeptembertől oda kell majd járniuk, az ügy kapcsán pedig a füredi iskola vezetése azt nyilatkozta, „országszerte jellemző az oktatóhiány”.
Hozzátették, öt éve próbálják pótolni a nyugdíjba ment szakvezetőjüket, miközben a helyére kijelölt szaktanár is felmondott, majd ezután egy másik oktató is kilépett, aki abban a veszprémi iskolában fog dolgozni, ahova a diákok is kerülnek.
Mindemellett Kormos Gyula kommunikációs vezető kiemelte, a következő tanévtől a szakos ellátottságuk még bizonytalanabbá válik, mivel két főállású, vendéglátás-turizmus szakoktató kollégájuk is állást keres pályaelhagyóként.
Sajnos azonban nem számít egyedinek a probléma, ugyanis az Európai Bizottság friss jelentése szerint egyre súlyosabb a tanárhiány Magyarországon, amely a tanárok túlterheltségével és az alacsony bérezéssel is összefügghet.
Mindezt az adatok is alátámasztják, mivel a pedagógusképzésben végzők több mint fele más pályán helyezkedik el, a magyar tanárok tanítási óraszáma pedig a legmagasabb Európában, miközben gyakran egyéb nem tanári feladatokat is el kell látniuk, mint amilyen az iskolán kívüli felügylet, mert nincs elég segítő személyzet – írta a Portfolio.
Továbbá a bérezésük sem túl kecsegtető, ez alapján a tanárok fizetése a legalacsonyabb az EU OECD-tagállamai között, valamint a többi felsőfokú végzettségű diplomások fizetésének mindössze 58-66 százalékával egyenlő.