Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hiába minden, 24 ezer alkalmazott hiányzik a boltokból

Gyakorlatilag már bárki jelentkezhet a boltokba szakképzettség nélkül, mégsem lett könnyebb megfelelő munkaerőt találni.

...svg content...Fotó: ethomander / Twenty20
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Gondban van a bolti foglalkoztatás, 2022 első negyedévében ugyanis 16 ezer foglalkoztatott hiányzik 2019 azonos időszakához képest. Az összehasonlítást persze némiképp árnyalja a boltok számának csökkenése, valamint a pandémia miatti korlátozások, mint az iparcikkes boltzárak és nyitvatartási korlátok, amelyek a március miatt érintették az első negyedéves létszámokat.

A kirajzolódó kép szerint jóval kevesebben dolgoznak a boltokban, mint a boltosok szeretnék; mi sem támasztja ezt alá jobban, mint az, hogy az Aldi félmilliós fizetésért keres dolgozókat a balatoni boltjaiba, de a Lidl is 432 ezret kínál az új alkalmazottaknak. A határozott idejű szerződések ugyan csak a nyári hónapokra vonatkoznak, de a forgalom is ekkor indokolja a bővítést – a kérdés csak az, hogy fogadják a százezres nagyságrendű fizetési különbséget a régebbi dolgozók. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Az éves statisztika szerint 2019 és 2021 között a férfi foglalkoztatottak száma 5 ezer, a nőké pedig 14 ezer fővel csökkent; a 65 évnél idősebbek száma mindhárom évben 8 ezer körül mozgott, tehát nem rohanták meg a boltokat, hogy árufeltöltőnek vagy pénztárosnak jelentkezzenek – számolt be a Napi.

2021 szeptemberétől változott a bolti foglalkoztatás szabálya, és a jog már nem ír elő kötelező szakképesítést a foglalkoztatottakat illetően, így gyakorlatilag a boltos bárkit alkalmazhat üzletében – persze a szabályok betartásáról gondoskodnia kell -, az alkalmazottak létszámában azonban nem látszik változás, nem lett könnyebb megfelelő dolgozót találni.

Míg a 16 ezres hiányt számláló bolti foglalkoztatás a vállalkozókat is magába foglalja, még rosszabb a helyzet, ha csak az alkalmazottakat nézzük: 24 ezer fővel kevesebb a számuk, mint a járványt megelőző időszakban, amiből 21 ezer női dolgozó volt.