Megnevezte a FAO, mely országok szenvedhetnek a leginkább a háború okán kieső búzaimport miatt
Az ENSZ-hez tartozó Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet figyelmeztetett, hogy most nem szabad élelmiszerexportra vonatkozóan tilalmakat és kontrollokat kivetni.
A szegényebb országoknak már az eddigiek során is problémát okoztak a megállíthatatlanul emelkedő élelmiszerárak, amelyet a koronavírus-járvány idézett elő, az orosz-ukrán háború azonban ezen a helyzeten csak rontott.
Oroszország és Ukrajna ugyanis együtt a világ gabonaexportjának mintegy 30 százalékát adják, egyes országok kizárólagosan e két országtól függnek. A háború miatt viszont a termelékenység és az exportok visszaestek, amely gondot okoz a szegényebb országoknak.
Csu Dongju, a FAO vezetője éppen ezért arra figyelmeztette a kormányokat, hogy tartózkodjanak az exportkontrollok, valamint tilalmak bevezetésétől, mert ezek csak emelik a globális élelmiszerárakat és aláássák a bizalmat a piacokon – idézte az Anadolou hírügynökség.
Csu szerint ki kell terjeszteni a globális élelmiszerellátási-láncokban a FAO által kifejlesztett átláthatósági mechanizmusokat, valamint olcsó kölcsönöket kell biztosítani a szegényebb országoknak, hogy kezelni tudják ezt a válságos helyzetet.
A FAO kijelentette, hogy Egyiptom, Törökország, Kongói Köztársaság, Eritrea, Madagaszkár, Namíbia, Szomália és Tanzánia azok az országok, amelyek nagymértékben függnek a gabonaexportoktól, miközben Argentína, Banglades és Brazília az orosz műtrágyaszállítmányoktól függ erősen.
Az International Food Policy Kutatóintézet kiemelte, hogy egyebek mellett Argentína, Indonézia, Kirgizisztán, Törökország és Kazahsztán azok az országok, amelyek exporttilalmat vagy korlátozást vetettek ki a háború miatt, amelytől most a FAO óva intett.