Románia négy éven belül komoly gáztermelő lehet, Horvátországban „stratégiai nyugalom” uralkodik
Sokan tartanak attól, hogy mi fog történni abban az esetben, ha Oroszország úgy dönt, elzárja a gázcsapokat Európa felé.
Fontos megjegyezni, hogy erre azért meglehetősen kicsi az esély, tekintettel arra, hogy az olaj mellett az egyetlen bevételi forrásuknak jelenleg a töménytelen mértékben szállított földgáz tekinthető.
Magyarország kormánya bár gyakran hangoztatja, hogy ezért nem segítjük fegyverekkel Ukrajnát, hogy el ne zárják nálunk a gázt, amennyiben Oroszország a gázcsapok elzárása mellett dönt, az uniós tagságunk okán ebből mi sem fogunk kimaradni.
A legtöbb tagállam már elkezdte keresni az orosz gáz alternatíváit, Olaszország például számos afrikai országgal kötött megállapodást, miközben Görögország inkább az azeriek, Lengyelország inkább a norvégok felé kacsingat.
Davor Filipovic, Horvátország gazdasági és fenntartható fejlődésért felelős minisztere pedig kijelentette, országa talán a legkevésbé fogja érezni, ha elzárják az orosz gázt, köszönhetően a Krk-szigeten lévő LNG-termináljuknak – írja a The Dubrovnik Times.
„Ha egy ilyen helyzet bekövetkezik, mi leszünk az egyik leginkább felkészült uniós ország” – fogalmazott Filipovic, aki elmondta, már növelték a terminál kapacitását 2.6 milliárd köbméterről 2.9 milliárdra, uniós segítséggel pedig tovább tudnák ezt növelni.
Horvátország LNG-kapacitásai pedig Magyarország szempontjából is fontosak lehetnek, ugyanis a hazánk területére futó gázvezetékek meghosszabbításával és a kapacitás növelésével mi is tudjuk csökkenteni Oroszországtól való függőségünket, amely már-már kötelező feladat.
Eközben Romániában pedig új törvényt fogadtak el, amelynek értelmében 9-12 hónapon megszülethet a végső döntés a Fekete-tenger közelében található gázmező kitermelésével összefüggően – írja a Romania Insider.
Alfred Stern, az OMV vezérigazgatója elmondta egy interjúban, hogy eddig adóügyek akadályozták a „Neptun Mélye” gázmezőről történő kitermelést, ám megfelelő feltételek esetén akár négy éven belül megkezdődhet a nagyobb mennyiségű gáztermelés.
Stern azonban figyelmeztetett, hogy mintegy kétmilliárd eurós befektetés lehet szükséges a romániai gázmező kitermeléséhez, ha viszont gazdaságilag vonzóbbá tudják tenni a befektetést az új törvénnyel, akkor rövidesen megindulhat a termelés.