Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kéthetente történik baleset a hazai építőiparban, ez lehet az életmentő megoldás

A súlyos baleseteket leginkább azzal lehetne megelőzni, ha szigorítanák az ellenőrzéseket, következetesen betartanák a munkavédelmi előírásokat, valamint digitalizálnák az építőipart.

...svg content...Fotó: Pixabay
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A hazai építőiparban szabálytalan munkavégzés miatt 36 súlyos és 27 halálos kimenetelű baleset történt 2020-ban, amelynek orvoslásaképp az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) célzott helyszíni ellenőrzéseket rendelt el az építkezéseken 2021 május eleje és szeptember vége között.

Az ITM jelentéséből kiderül, miszerint az ellenőrzött közel 1100 munkáltató csaknem 87 százalékánál találtak valamilyen munkavédelmi szabálytalanságot, a munkavállalóknál pedig ez az arány meghaladta a 63 százalékot. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ez alapján a leggyakoribb hiányosság az volt, hogy a biztonságos munkavégzéshez szükséges, legtöbbször rendelkezésre álló eszközöket és védőfelszereléseket nem vagy nem megfelelően használták, esetleg szabálytalan felszerelésekkel helyettesítették őket.

A magas- és mélyépítkezéseken volt a legrosszabb a helyzet, ugyanis ezek több mint felénél tártak fel szabálytalanságot, többek között az is gondot okozott, hogy kevés figyelmet fordítottak arra, hogy figyelmeztető jelzéseket és balesetmegelőző korlátokat helyezzenek el a szükséges területeken.

Valamint az is problémát jelent, hogy a munkavédelmi oktatás legtöbbször elnagyolt, az oktatóanyag elavult és hiányos, amelyet tovább súlyosbít a képzett szakemberek hiánya és a munkavállalók nem megfelelő hozzáállása.

A PlanRadar szerint azzal lehetne leginkább megelőzni a súlyos baleseteket, ha szigorítanák az ellenőrzéseket, következetesen betartanák a munkavédelmi előírásokat, valamint digitalizálnák az építőipart – derül ki a Portfolio beszámolójából.

Az építkezéseken zajló események pontos dokumentálása a piacon elérhető szoftverekkel ma már sokkal hatékonyabban megoldható, mint a hagyományos módszerekkel, ezáltal a balesetekhez vezető mulasztások és azok felelősei pillanatok alatt azonosíthatók.

A digitalizáció további előnye, hogy a vállalatok a saját igényeiknek megfelelően jegysablonokban rögzíthetik a szükséges adatokat, amelyeket a későbbiekben felhasználhatnak többszáz oldalas napi, heti vagy akár hosszabb időszakot felölelő jelentések, összefoglalók, statisztikák készítésére.