Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Reakció az oroszokra: Svédország, Finnország és az Egyesült Királyság bevédik egymást

Boris Johnson miniszterelnök szerdán kölcsönös biztonsági nyilatkozatot ír alá Svédországgal és Finnországgal a régióban megnövekedett fenyegetések hatására.

...svg content...Fotó: Magdalena Andersson svéd kormányfő (j) és Boris Johnson brit miniszterelnök dokumentumot ír alá Harpsundban 2022. május 11-én. MTI/EPA/TT Hírügynökség/Christine Olsson
Európa
Author image

Hujber Dávid

Szerkesztő

A brit miniszterelnök először Svédország felé vette az irányít, ahol rögtön alá is írta ezt a nyilatkozatot Magdalena Andersson miniszterelnökkel, később pedig ugyanezt fogja megtenni Finnországban.

Mindkét ország arra készül, hogy NATO-tag legyen, miután több mint aggasztó számukra, amit Oroszország csinál Ukrajnában. Az oroszok már korábban jelezték, ha a finnek és a svédek csatlakoznak, akkor annak következményei lesznek. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Miután a csatlakozás egy évig is eltarthat, Finnország és Svédország is biztosítékot szeretne kapni arra az esetre, hogy ezen idő alatt is védelmet biztosítanak számukra. Az USA és a Egyesült Királyság azt mondta, ez nem jelent számukra problémát, így várhatóan megszülhet a megállapodás a biztosítékokról.

A fentebb említett finnekkel és svédekkel kötött nyilatkozat értelmében az országok között megváltozik a védelmi és biztonsági együttműködés, az intenzívebb lesz a hírszerzési információk megosztásának területén, illetve felgyorsítják a katonai kiképzést, gyakorlatozni fognak, valamint mindhárom ország és Európa északi részének biztonságát megerősítik.

A megállapodás azt is lehetővé teszi, hogy az Egyesült Királyság további együttműködés folytasson az északi partnereikkel és azok fegyveres erőivel, beleértve a kibertérben zajló együttműködést is.

Johson azt mondta, ez a biztonsági nyilatkozat a nemzetek közötti örök bizalom jelképe, amire építhetnek. Kiemelte, ezek a nyilatkozatok nem rövid távra szólnak, hanem hosszú távra, megerősítvén az egymás közötti kapcsolatokat és globális stabilitást.

Svédország és Finnország várhatóan még ebben a hónapban meghozza a döntést a NATO-tagságról, és több mint valószínű, hogy igen lesz a válasz, ami után beindulhat a procedúra. Johnson megerősítette, ha támadás éri őket, akkor segítséget nyújtanak egymásnak, így tehát van egy olyan biztosíték a szerződésben, mely szerint mindkét ország „kérésre” a másik segítségére siet, ha fenyegetés történik egy harmadik fél részéről.

Johnson azt mondta, ez akkor is így lesz, ha nem katonai támadásról van szó, tehát egy katasztrófa esetén is segítik a másikat. Leegyszerűsítve a dolgokat, ha az egyik fél megkéri a másikat, akkor az habozás nélkül segít.

A brit miniszterelnök szerint létfontosságú, hogy ezt megtegyék, tekintve, hogy mi történik Ukrajnában. Szerinte ez a megállapodás közelebb hozza egymáshoz az országokat, és egyúttal lehetővé teszi, hogy még több hírszerzési információt osszanak meg egymással – írja a Sky News.

A svédek már több országtól is kaptak biztosítékokat a védelemre, addig Johnson biztos abban, hogy a brit kormány támogatni fogja Svédországot, bárhogyan is döntsön. „A lehető leghasznosabbak leszünk,és támogatni fogjuk őket.”

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.

Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Donald Trump rövid időn belül másodszorra hívta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, akivel minden bizonnyal elsősorban az ukrajnai helyzetről tárgyalt.