Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lengyelország ki tudná váltani az orosz olajat egész Közép-Kelet-Európában

A lengyel állami olajvállalat, a PKN Orlen egyértelműen jelezte, hogy tudná pótolni a kieső orosz olajat.

...svg content...Daniel Obajtek, a PKN Orlen lengyel állami olajfinomító és benzin-kiskereskedõ igazgatótanácsának elnöke (j) és Világi Oszkár, a Mol-csoport Innovációs üzleti vezetõje és igazgatósági tagja megállapodást ír alá Varsóban 2022. január 12-én. A Mol 610 millió dollár értékû szerzõdést írt alá 417 lengyelországi töltõállomás vásárlásáról a Grupa Lotos SA-val és a PKN Orlennel, aminek eredményeként a magyar cég a harmadik helyre léphet elõ a lengyel üzemanyag-kiskereskedelmi piacon. MTI/EPA/PAP/Albert Zawada
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Nagy a vita jelenleg a nyugat-európai és közép-kelet-európai országok között az Oroszországgal szemben kivetendő olajembargó ügyében. A nyugati hatalmak le tudnának szakadni az orosz olajról, még Németország is jelezte, hogy meg tudják oldani.

Magyarország, Szlovákia és Csehország is jelezte viszont, hogy számukra hatalmas problémát és aránytalan nehézségeket okozna, ha le kellene válniuk a csővezetéken keresztül érkező orosz olajról, hazánkban a MOL finomítói kapacitásai is elsősorban orosz olajra lettek kalibrálva. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Itt dobhat mentőövet azonban a lengyel Orlen, amely még múlt szerdán közölte a lengyel PAP hírügynökséggel, hogy amennyiben betiltják az orosz olajat, egész Közép-Kelet-Európa stabil nyersolajellátását biztosítani tudnák.

Az Orlen közölte, hogy vállalatuk minden forgatókönyvre felkészült, az utóbbi négy évben több globális olajtermelővel is felvette a kapcsolatot, illetve szorosra fűzte a viszonyát – idézte a nyilatkozatot a Népszava.

Daniel Obajtek, az Orlen vezérigazgatója a Business Insider lengyel kiadásának például elmondta, hogy az olajellátás folyamatosságát a szaúdi állami olajcéggel, a Saudi Aramcóval januárban aláírt szerződésnek köszönhetően tudják biztosítani, amely napi 400 ezer hordó olajat tudna hozni.

Mint jelezték, a tengeri úton Gdanskba érkező olaj egy részét készek a Barátság nevű kőolajvezetéken át ellátott német finomítókba irányítani, erről azonban még zajlanak a tárgyalások. Az Orlen ráadásul rövidesen egyesül egy hazai riválisával, a Lotosszal, amelynek alapján évi 46 millió tonna teljes kapacitása lesz a cégcsoportnak.

Az Orlen összesen hat finomítóval rendelkezik Lengyelországban, Csehországban és Litvániában, melyek kapacitása évente 29.5 millió tonna nyersolaj feldolgozása, így az egyesüléssel jelentős kapacitásnövelésre kerülne sor.

Az Orlen-csoport egyébként megkezdte már az orosz szén-, olaj- és gáz kivezetését, már a nyersanyagaik 70 százalékát máshonnan hozzák. A maradék 30 százalékra hosszú távú szerződések vannak, de egy embargóval ezeket is kukába lehetne dobni.

A Népszava megkereste az Orlent, a magyar kormányt és a Mol-t is, azonban még nem kaptak választ a kérdésekre arra vonatkozóan, hogy megtörtént-e már a kapcsolatfelvétel, illetve ajánlattétel az esetleges olajszállításra vonatkozóan.

Vitályos Eszter Magyar Péternek: „Te beszélsz, aki lenézed a nőket”

Vitályos Eszter kormányszóvivő videón keresztül üzent Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének.