Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mit kérhetett Orbán Viktor, hogy elfogadja a kormány az uniós olajembargót?

Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mi hangzott el Magyarország miniszterelnöke és az Európai Bizottság elnöke közötti találkozón.

...svg content...A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök fogadja Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét a Karmelita kolostorban, ahol munkavacsora keretében tárgyalnak 2022. május 9-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Sem Orbán Viktor, sem Ursula von der Leyen nem hozott nyilvánosságra érdemi információt a találkozóról, mindössze annyit lehet tudni az unió oldaláról, hogy történt előrelépés az álláspontok megértésében, de további találkozókra lehet szükség.

Orbán Viktor és a magyar kormány nem akarja támogatni az Oroszország ellen kivetendő olajembargót, elsősorban arra hivatkozva, hogy az egy „gazdasági atombomba” lenne Magyarországra nézve.

A kormány legtöbbször azzal érvel, hogy azzal tarthatatlanná válnának az árstopok, egekbe szökne a benzin ára, ráadásul Magyarországnak éveken át tartó infrastrukturális átalakításra lenne szükség, hogy nem Oroszországból származó olajat is finomítani tudjon.

Mint az ATV Híradója arról beszámolt, Brüsszelben meglehetősen eltérő információk láttak napvilágot arról, hogy Orbán Viktor milyen feltételek mellett fogadná el az uniós olajembargót, de köze lehet a visszatartott uniós forrásokhoz.

Egyes brüsszeli belsős információk szerint Orbán Viktor az uniós helyreállítási alap pénzeit kérte, amelyet a jogállamisági mechanizmus miatt tart vissza az Európai Unió. Ez egyrészt a korábbi, uniós forrásokkal összefüggő korrupciógyanús ügyek hozománya, másrészt az unióban megelégelték, hogy Magyarország korábban rengeteg kérdésben vétóval élt, ami bénította az uniós cselekvést.

Más brüsszeli információk szerint azonban még csak szóba sem került az Orbán-von der Leyen találkozón a helyreállítási alap. Az ATV által megkérdezett Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője például így nyilatkozott a saját infói alapján:

„Itt Brüsszelben is bizony hallani olyan hangokat, melyek szerint a magyar kormányfő ezt próbálná meg. Láttam ugyanakkor olyan bennfentes információkat is, amelyek szerint ez szóba sem került a tegnapi Von der Leyen-Orbán-tárgyaláson”

Magyarország mellett Szlovákia, Csehország és Bulgária is jelezte, hogy komoly nehézséget okozna a számukra, ha embargót vetnének ki az orosz olaj ellen, Szijjártó Péter pedig kijelentette, ki kell vonni a csővezetéken érkező olajat a szankcióból.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.