Szakértők: hamarosan már kétszámjegyű lesz az infláció Magyarországon
A KSH inflációs statisztikái a szakértők szerint arról árulkodnak, hogy már csak az a kérdés, hogy mikor lépjük át a 9 százalékos értéket, amire már több mint húsz éve nem volt példa.
Kedd reggel érkezik a Központi Statisztikai Hivatal az inflációs statisztikáját, a szakértők szerint további inflációemelkedéssel kell számolni, mindössze annyi kérdés, hogy már most átlépjük a 9 százalékos határt, vagy erre még várni kell néhány hónapot.
Az egybehangzó véleményük szerint ez elkerülhetetlen, sőt, az is lehet, hogy a kétszámjegyű érték is hamarosan megérkezik, ez pedig elkerülhetetlen terhet róhat az átstopra.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) április közepi előrejelzése azt mutatta, hogy Magyarországon 2022-ben átlagosan 10,3 százalékos, 2023-ban pedig 6,4 százalékos inflációra lehet számítani, miközben az MNB idénre 7,5-9,8 százalékos, jövőre pedig 3,3-5 százalékos áremelkedést vár.
A Portfolio ennek kapcsán elemzőket kérdezett, Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője elmondta, hogy a gazdaságban folytatódnak az átárazódások, valószínűsíthetően az élelmiszerek és a szolgáltatások lesznek az infláció legfőbb hajtóerői.
Halász Ágnes: az Unicredit Bank elemzője az élelmiszerek mellet kiemelte a feldolgozott ipari termékek árát is, amelyek a háztartások kormányzati transzferekkel felpörgetett fogyasztása miatt vélhetően gyorsabban emelkedhetnek, mint korábban.
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője szerint egyedül a dohánytermékek jövedéki adójának tavaly áprilisi emelése esik ki a bázisból, ami tompítja az infláció további gyorsulását.
„Drágul a munkaerő, a nyersanyag, az energia, a szállítás és mindez egyre inkább begyűrűzik a termelői árakba és az erős kereslet miatt pedig egyre inkább a fogyasztói árakba is“ – foglalta össze Virovácz Péter, az ING Bank szakembere.
Kiemelte, hogy a forint jelentős leértékelődése várhatóan az import termékek árát is érdemben megemelhette áprilisban, így a ruházkodási cikkek, tartós fogyasztási cikkek esetében is nagymértékű, az előző hónapokban látottnál dinamikusabb havi áremelkedés várható.
Szinte minden szakértő egyetértett abban, hogy a következő hónapokban akár a 10 százalékot is elérhetjük, azonban felhívják a figyelmet az árstopra, amely intézkedéseket a kormány júliusig hosszabbította meg, a továbbiakról a nyáron döntenek.
Hozzáteszik, a többi országhoz képest nálunk az üzemanyagárstop miatt alacsonyabb az infláció, ez önmagában több mint 2 százalékponttal fogja vissza azt, ezért kerültük el eddig Európa sok országával ellentétben a 10 százalék feletti inflációs rátát.
Egyelőre az elemzők szerint is kérdés, mi lesz az árstopok további sorsa, ettől függhet az is, meddig emelkedik az infláció: ha júliustól megszűnik, akkor egy jelentős ugrás is történet, akár 12-13 százalékra is emelkedhet.
Suppan Gergely szerint a kormány vélhetően vagy meghosszabbítja, vagy csak részben engedi érvényesülni a piaci árakat, mert hirtelen óriási ársokkot okozna, de kiemelte, hogy az Oroszország elleni olajembargó még beleszólhat az egyenletbe, ahogy az ukrajnai mezőgazdasági termelés kiesése és a logisztikai kihívások is.
Az MNB szerepéről szólva elmondták, hogy az infláció elleni küzdelemben rendkívül fontos lenne a forint tartós erősödése, amely így némileg ellensúlyozhatná az euróban és/vagy dollárban számítva dráguló nyersanyagárat, ami jelentős mértékben rontja a fizetési mérleg egyensúlyát.