Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Orbán szerint „történelmi kudarc” lenne a hatodik szankciócsomag elfogadása

Magyarország máris reagált az EU tervezett olajembargójára.

...svg content...Budapest, 2022. május 5. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j6) beszél az általa összehívott iparági egyeztetésen, amelyen Magyarország energiabiztonságáról tárgyaltak Brüsszel tervezett orosz olajembargója kapcsán a Karmelita kolostorban 2022. május 5-én. Az asztalnál jobbról balra: Varga Mihály pénzügyminiszter, Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelõs tárca nélküli miniszter (takarva), Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, Bóka János, a miniszterelnök európai uniós kérdésekért felelõs államtitkára, Orbán Viktor kormányfõ, Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezetõ miniszter. Balról Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfõnöke, Bártfai Béla, a Magyar Szénhidrogén Készletezõ Szövetség vezérigazgatója, Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Czepek Gábor, az MVM Csoport elnök-vezérigazgatója és Horváth Péter János, a Magyar Energetikai és Közmû-szabályozási Hivatal elnöke. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Európa

Bense Róbert

Szerkesztő

A miniszterelnök délután iparági egyeztetést hívott össze, hogy az EU legújabb szankciócsomagjáról, valamint Magyarország energiabiztonságáról tárgyaljanak. Orbán nem is várt sokáig a hivatalos reakcióval, az Európai Bizottság elnökének küldött levél pedig konkrét állásfoglalást tartalmaz a magyar féltől.

„Sem Magyarország, sem az Európai Unió egésze nem áll készen arra, hogy elfogadja és végrehajtsa a Bizottság által javasolt intézkedéseket. Szankciókat akkor lehet elfogadni, ha valamennyi tagállamban valamennyi szükséges előfeltétel teljesül” – áll az Ursula von der Leyennek címzett angol nyelvű levélben, melynek részleteit az Index tette közzé.

Orbán Viktor szerint a hatodik szankciócsomag olyan korlátozásokat tartalmaz, mely a legkiszolgáltatottabb réteget hozza nehéz helyzetbe. A kormányfő az EU azon tervére reagált, mely szerint hat hónapon belül megszüntetnék az orosz kőolajimportot.

A levélben kiemelték, hogy „az orosz fosszilis tüzelőanyagok leépítése nem megvalósítható az energetikai infrastruktúránkba történő erőteljes és gyors beruházások, valamint fokozott tempójú zöld átállás nélkül”.

A miniszterelnök aláhúzta, hogy az európai energiaárak már így is 40 éves csúcson vannak, az olajembargó ráadásul tovább rontana a helyzeten, az EU pedig nem tenne érdemi lépéseket a további áremelkedés elkerülésének érdekében.

Orbán szerint az Európai Bizottságnak nem szabad olyan határozatot hoznia, ami több kárt okoz a tagállamoknak, mint Oroszországnak.