Tanulmány: összefüggést találtak a hirtelen fellépő szívproblémák és a covid-vakcinák között
Egy új tanulmány szerint a 40 év alattiak körében a sürgősségi szív- és érrendszeri események számának növekedése összefügg az izraeli koronavírus elleni védőoltási program elindításával.
Amint az a Nature című folyóiratban megjelent, a kutatók az izraeli Nemzeti Sürgősségi Orvosi Szolgálat 2019 és 2021 közötti adatait használták, amelyek értékelték a 16 és 39 év közötti személyekre vonatkozó sürgősségi hívásokat Izrael-szerte, figyelembe véve az olyan lehetséges tényezőket is, mint a COVID-19 fertőzés, vagy épp az oltási arány.
Azt találták, hogy 2021 januárja és 2021 májusa között 25%-kal nőtt a sürgősségi hívások száma a 2019-es és 2020-as adatokhoz képest. Izrael, amely főként a Pfizer mRNS vakcináját használja, 2020 december végén indította el a koronavírus elleni oltási programot.
„A segélyhívások heti száma szignifikánsan korrelált az ebben a korcsoportban beadott első és második oltási dózisok arányával, de nem korrelált a COVID-19 fertőzési arányokkal” – közölték.
Bár nem dokumentáltak ok-okozati összefüggéseket, az eredmények aggodalomra adnak okot a nem kimutatható, vakcina által kiváltott súlyos szív- és érrendszeri mellékhatásokkal kapcsolatban, és aláhúzzák a vakcinák és a szívinfarktus között már megállapított ok-okozati összefüggést a fiatalok körében előforduló szívinfarktusok esetében.
Azt ajánlják, hogy az esetleges vakcinák mellékhatásainak és a COVID-19 hatásainak értékelésekor a tisztviselők haladéktalanul vizsgálják meg a lehetséges kiváltó okokat.