Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szakértő az orosz olajembargóról: „viszonylag gyorsan megoldható lehet egy átállás” Magyarországon

Deák András meglátása szerint lassan de biztosan a Mol képes lenne megfizetni nyereségéből az orosz olajról való átállás gigantikus költségét, ráadásul infrastrukturális akadálya sincs a dolognak.

...svg content...Fotó: Twenty20
Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az orosz-ukrán háború alapjaiban rengette meg az európai térséget, mind gazdaságilag, mind pedig politikai viszonylatban, az egyik legfontosabb kérdés pedig jelenleg, hogy az EU képes lesz-e megvalósítani tervét, miszerint mintegy 6 hónapon belül megszünteti az orosz kőolajimportot, az év végére pedig a finomított olajtermékek importját is.

Deák András Oroszország-szakértő az InfoRádiónak adott interjújában megosztotta meglátásait az aktuális helyzet és az EU tervei kapcsán, Magyarország szempontjából: úgy látja, Magyarország számára is elérhető a lehetőség technológiai szinten. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

„A volt KGST-térségben van pár olyan finomító, amelyek talán nem tudják ezt teljes mértékben megtenni, de így is viszonylag gyorsan megoldható lehet egy átállás. Az egy másik kérdés, hogy fog ez hatni a piacokra: tili-toli kezdődik, a Közel-Keletről kell hasonló típusú olajat venni, de elképzelhető, hogy rá kell kínálni már fennálló hosszú távú szerződésekre, amit Indiával meg Kínával kötöttek, ki kell fizetni a kötbért, többet kell adni, hogy idehozzák”.

A Világgazdasági Intézet tudományos főmunkatársa hozzátette, habár az orosz oldalon is könyvelnek el majd veszteségeket, az ő szavaival élve, „pénzüknél maradnak”. Kérdéses azonban szerinte, hogy mi lesz Magyarországgal a Mol legfrissebb nyilatkozatainak fényében, nevezetesen, hogy egy ilyen jellegű átállás nem lesz olyan egyszerű.

Deák szerint „a Mol vezérigazgatója némileg túloz”, meglátása szerint ugyanis 2023 végéig a magyar olajvállalat is képes lehet az átállásra.

„Mondott költségként fél milliárd dollárt, de megtérül a dolog, és évi négymilliárdos éves profit mellett lenne ez a kiadás. Nyilván ebben a térségben nem akarják ezt megtenni, mert az orosz olaj importja kényelmes, változó költségek között még jobban megtérül, mint a Földközi-tengerről behozni más olajfajtákat”.

A szakértő úgy véli, az olajellátásról most Putyin fog dönteni, ezért könnyedén elképzelhető, hogy július 1-jével úgy határoz, nem kíván több olajat biztosítani a térségnek.

„Ha fél év múlva nem jön olaj, akkor egyrészt amennyit tudunk, annyit fogunk finomítani, van három hónapra elegendő stratégiai készlet, és mivel az egész nyugatnak van egy nagy stratégiai készlete, ahhoz is hozzá lehet férni Franciaországból. Ha viszont pánik tör ki a piacon, bármeddig felmehet az olajár”.