Ennyi pénzből élne meg havonta egy Z-generációs fiatal
A felmérés résztvevőit nagyban befolyásolta, hogy szülőkkel, albérletben vagy kollégiumban laknak, a válaszok 40 ezer forinttól egészen félmillióig terjedtek.
Míg 2017-ben a felnőtthöz való bánásmód volt a legfontosabb a fiatalok számára, ma a home office lehetőség és a szabad alkotómunka számít leginkább – ez derül ki legalábbis a Schönherz Iskolaszövetkezet friss felméréséből, amelyet a 18-25 év közötti korosztályban végeztek.
A kutatás során mintegy 1 200 Z-generációs fiatalt kérdeztek megélhetéssel kapcsolatos vágyairól és elvárásairól, egy 17 munkahelyi jellemzőt felsoroló listából kellett kiválasztaniuk az 5 számukra legszimpatikusabbat – olvasható a Portfolio cikkében.
A rangsor első helyére a fizetés került, nem sokkal maradt le azonban a rugalmas munkarend iránti igény, az első ötbe pedig még a tudásbővítés és szakmai tapasztalatszerzés lehetősége került be, valamint az, hogy mindezt megfelelő munkakörülmények között, jó munkahelyi hangulatban tehessék meg a kitöltők. Kimagaslóan sok fiatal jelölte azt is, hogy szeretne alkotómunkát végezni a cégnél.
Megoszlottak a vélemények arról, mekkora összegű fizetés elég a megélhetéshez, a válaszok 40 ezertől egészen 500 ezer forintig terjedtek, amelyeket nagyban befolyásolt az, hogy a hallgatók kollégiumban, albérletben vagy a szülőknél laknak.
A válaszadók többsége szerint a 100-250 ezer forint közötti tartományban lehet az a minimum összeg, ami szükséges az önfenntartáshoz, az összes válasz átlagát tekintve ez azt jelenti, havonta 174 ezer forint kell egy diáknak a megélhetéshez.
Ez a fizetés ma tanulmányok mellett is elérhető, a szakmai diákmunkák átlagos órabére kétezer forint körül mozog, így heti 20 órás részmunkaidőben megszerezhető ez a bevétel. A kényelmesebb élethez egy egyetemi vagy főiskolai hallgató ma 250 ezer forintot tartana szükségesnek.