A volt német kancellár szerint Putyin nem fogja elzárni a gázcsapot
Schröder úgy fogalmazott, hogy „ez nem fog megtörténni“, ha igen, akkor viszont lemondana.
Gerhard Schröder volt német kancellár, akinek szoros kapcsolatai Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború kezdete óta rendkívül ellentmondásosnak bizonyultak, azt mondta a New York Timesnak, hogy Putyin nem fogja csökkenteni a Németországba irányuló orosz gázszállításokat.
A vasárnap megjelenő interjúban Schröder, aki a politikából való visszavonulása óta jövedelmező szerepet vállalt a Rosznyeft orosz állami energiaipari óriásvállalat felügyelőbizottságának élén, valamint az Északi Áramlat és az Északi Áramlat 2 gázvezetékeken dolgozik, azt sugallta, hogy csak akkor mondana le tisztségéről, ha Putyin elzárná a gázcsapot Németország felé – írja a Raw Story.
„Ez nem fog megtörténni“ – mondta. De ha mégis megtörténne, „akkor lemondanék“, erősítette meg Schröder, anélkül, hogy pontosította volna, melyik tisztségére gondolt.
A volt kancellárt kemény bírálatok érték Németországban, amiért az ukrajnai orosz invázió ellenére sem szakította meg a kapcsolatot az orosz fosszilis energiahordozókkal.
Az orosz Gazprom energiaipari óriásvállalat február elején, nem sokkal az ukrajnai háború kitörése előtt, Schrödert is jelölte egy felügyelőbizottsági posztra.
A New York Times szerint Schröder nem volt hajlandó nyilatkozni arról, hogy most el kívánja-e fogadni a Gazprom jelölését vagy sem.
Úgy tűnik, hogy Schrödert nem zavarják az őt ért kritikák, és kijelentette, hogy vannak mások is, akik közel állnak Oroszországhoz. „Az elmúlt 30 évben mindannyian belementek ebbe, de hirtelen mindenki jobban tudja“, mondta.
Schröder azt is kifejtette, hogy továbbra is hajlandó közvetíteni az ukrajnai háborúban. „Szerintem ez a háború hiba volt, és ezt mindig is mondtam. Most azt kell tennünk, hogy a lehető leggyorsabban megteremtsük a békét“.
Schröder hozzátette: „Mindig is a német érdekeket szolgáltam. Azt teszem, amit tudok. Legalább az egyik fél bízik bennem“.
„Egy olyan országot, mint Oroszország, nem lehet hosszú távon elszigetelni, sem politikailag, sem gazdaságilag. A német iparnak szüksége van azokra a nyersanyagokra, amelyekkel Oroszország rendelkezik. Ez nem csak az olajra és a gázra vonatkozik, hanem a ritkaföldfémekre is. Ezek pedig olyan nyersanyagok, amelyeket nem lehet egyszerűen helyettesíteni“ – tette hozzá.