Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mikrohullámokkal továbbított elektromos energiát az amerikai haditengerészet

Több mint 1,6 kW teljesítményt sikerült átsugározni mikrohullámok segítségével.

...svg content...U.S. NRL
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az energia vezeték nélküli továbbításának ötlete már évtizedek óta foglalkoztatja a mérnököket, az eljárás pedig az elmúlt időkben ismét nagyobb teret nyert, ami nem véletlen, hiszen az emberiség igyekszik környezetbarátabb módszerekhez folyamodni.

Bár a Naprendszer bolygóin felállított napelemfarmok és a Földre visszasugárzott energia koncepciója még messze van a valóságtól, az amerikai hadsereg előállt egy sokkal realisztikusabb ötlettel, amivel csökkenteni kívánják a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az amerikai hadsereg érdekeit szem előtt tartva a védelmi tárca finanszírozta a Safe and Continuous Power Beaming – Microwave (SCOPE-M) nevű projektet, amelynek célja az elektromos energia mikrohullámok segítségével, ponttól pontig történő átvitelének megvalósítása.

A program 12 hónapja alatt kutatók bemutatták a technológia gyakorlati alkalmazását, amely során nem egy, hanem két helyen is energiát sugároztak, az egyiket a marylandi U.S. Army Research Field-en, a másikat pedig az MIT egyetem HUSIR radarjánál.

Mindkét létesítmény a 10 gigahertzes mikrohullámú sugárnyalábot használta, ami köztudottan biztonságos az emberekre, az állatokra, valamint a madarakra nézve, nem mellesleg olcsó a működtetése.

A korábbi lézerrel végzett kísérletek során a mérnököknek olyan rendszereket kellett kiépíteniük, amelyek leállítják az energia továbbítását, ha valami keresztezi a sugarak útját, ám mivel a 10 GHz-es frekvencián a teljesítménysűrűség önmagában biztonságos volt, a SCOPE-M projektben nem kellett ilyen rendszereket alkalmazni.

Az elektromosság átvitelére használt elv egyszerű: az elektromosságot először mikrohullámokká alakítják át, majd sugárnyalábként továbbítják a vevő felé, amely egyenirányító antennával van felszerelve, amit egy szintén egyenirányító diódával látnak el, amely képes az elektromágneses energiát egyenárammá alakítani.

E rendszerek telepítésével a mérnököknek sikerült mindkét helyszínen vezeték nélkül energiát továbbítani, egészen pontosan 1,6 kW teljesítménnyel, ami jóval meghaladta a korábban kitűzött 60 százalékos célértékeket.