Európa függ az orosz nukleáris technológiáktól, ez később még nálunk is nagy gondot okozhat
A totális embargó ebből a szempontból is komoly fenyegetést jelentene.
Fontos problémakörre világított rá a Bruegel Intézet elemzése, mely szerint az európai, illetve jellemzően a kelet-európai nukleáris ipar jelentős része erősen függ az orosz technológiától, a meglévő erőművek pedig emiatt komoly kockázatokkal lesznek kénytelenek szembenézni, amennyiben a szankciók érintenék az iparágat.
Ez nem csupán a meglévő, de a tervezett erőművek számára is gondot jelenthet. Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének egyetemi tanára, volt paksi kormánybiztos szerint óriási bajba kerülhet Európa – mondta el az Indexnek.
„Ha ellehetetlenül Oroszországból a dúsítotturán-behozatal például Franciaország számára, akkor azt pótolni tudják saját dúsításból, és máshonnan is be tudják szerezni, és az üzemanyag-kazettákat le tudják gyártani saját maguk.”
„Magyarországon más a helyzet, nekünk nincs ilyen gyártókapacitásunk, sem uránt dúsítani, sem pedig kazettákat gyártani nem tudunk. Ráadásul jelenleg nincs Oroszországon kívül másik gyár, amely le tudná gyártani ezeket az üzemanyag-kazettákat a paksi VVER-440 reaktorokhoz.”
A Bruegel elemzése alapján Oroszország világszerte a dúsítotturán-exportjának 33 százalékáért felel, a források átszervezésének érdekében pedig eddig még meglehetősen kevés intézkedés történt, arról nem is beszélve, hogy az erőművek, valamint a biztonsági protokollok tovább nehezítenék az átállást.
Habár az EU még nem vezetett be átfogó szankciókat az orosz nukleáris technológia kereskedelmére, arra már felszólította a tagállamokat, hogy ezen a területen is törekedjenek az Oroszországtól történő teljes elszakadásra.
A Roszatom ugyanakkor Paks 2-vel kapcsolatosan igyekezett megnyugtatni Magyarországot, állításuk szerint a munkálatok rendben haladnak, és mindenképpen teljesítik a szerződésben foglalt kötelezettségeiket, melyek jelenleg még csupán az előkészületeknél tartanak.