Elérte a Mars ősi folyótorkolatát a Perseverance rover
Jelentős mérföldkőhöz érkezett a NASA marsi élet után kutató rovere.
A Perseverance biztonságosan megérkezett a vörös bolygón található, 45 kilométer átmérőjű Jezero-kráter mélyén lévő ősi folyódeltához – olvasható a NASA keddi közleményében.
A marsjáró eddig elért sikereit tetézve következő lépésként részletes feltérképezésbe fog kezdeni, amely során kiderülhet, pontosan mely térségekben lehetne feltárni azokat a kőzeteket, amiket később a Földre szállíthatnak vissza elemzés céljából.
A Perseverance 2021 februárjában landolt a Jezero-kráter belsejében, ami a misszió végrehajtásával foglalkozó tudósok szerint évmilliárdokkal ezelőtt egy tónak és egy folyó deltájának adhatott otthont.
Az ilyen körülmények kedvezőek a mikroorganizmusok számára, ami azt jelenti, hogy a torkolat tökéletes helyszíneként szolgálhat a potenciális élőlények utáni kutatómunkáknak.
Az eddigi atadok arra utalnak, hogy a delta mélyén lévő üledékek nagyjából 40 méterrel a kráter feneke alján lehetnek, ezért kétféle megközelítési opciót választhatnak a NASA szakemberei.
Elsőként a Hawksbill Gap névre hallgató régión keresztül juttathatják el a Perseverance-t a kívánt mintavételezési pontra, ha pedig ezen útvonal bejárása ellehetetlenülne, második lehetőségként a Cape Nukshak is rendelkezésükre állhat.
A marsjáró egyébként a vártnál egy hónappal korábban kezdte meg második tudományos misszióját, köszönhetően a továbbfejlesztett autonóm veszélyfelismerő rendszerének, amely lehetővé teszi számára, hogy kikerülje a Jezero-kráterben felbukkanó akadályokat, mint például az éles sziklákat, hasadékokat és gödröket.