Megkezdődött a NATO kiber-hadgyakorlata
A Zárt Pajzsok műveletet minden évben megtartják, amelyen 32 ország kiberbiztonsági és informatikai szakemberei vesznek részt.
Kedden megkezdődött a NATO kiber-hadgyakorlata, a résztvevők pedig azon hackertámadások elhárítását gyakorolják, amelyek a kritikus infrastruktúrákat veszik célba, mint például az erőműveket és a légvédelmi rendszereket.
Ian West, a NATO Kiberbiztonsági Központjának vezetője elmondta, a művelet egy „valós támadási forgatókönyvre” épül, amely az elmúlt 30 évben tapasztalt kibertámadásokon alapul, a próbahackelés alatt pedig azt kell demonstrálniuk a jelenlévőknek, hogy fenntartják és biztosítják az alapvető rendszerek védelmét, mint például egy vízmű, erőmű, légvédelmi rendszer vagy pénzügyi rendszer.
A Zárt Pajzsok hadgyakorlatra 32 országból közel 2000 fő érkezett, amelyen idén ukrán szakemberek is részt vesznek, a forgatókönyvet pedig hónapokkal előre megtervezték, illetve szem előtt tartják azt a korábbi incidenst is, amelynek során feltételezett fehérorosz hackerek megpróbáltak feltörni egyes európai kormánytisztviselők email fiókjait.
A tisztviselők közreműködtek az ukrajnai menekültek logisztikai feladatainak kezelésében, azonban a hackerek egyúttal Lettországban és Litvániában jelen lévő ukrán kormányzati vállalkozókat is célba vettek, akiknek teljesen letörölték a számítógépes rendszereiket.
2010-ben debütált a Zárt Pajzsok, amelyet a NATO észtországi központja működtet, egyben azt is tükrözi, hogy a katonai szövetség egyre nagyobb hangsúlyt fektet a kibertérrel kapcsolatos védelemre, illetve néhány nappal az orosz-ukrán háború kirobbanása után megszavazták, hogy Ukrajnát „hozzájáruló résztvevőként” vegyék fel a kiberbiztonsági és kutatási központba.
A CNN cikkéből kiderül, hogy Jaak Tarien ezredes szerint Ukrajna „értékes, első kézből származó” információkkal szolgálhat több ellenfélről is a kibertérben, amelyet fel tudnak használni kutatáshoz, gyakorlatokhoz és kiképzéshez is.