Arcfelismerő rendszert építhetnek ki az Európai Unióban
Az EU rendőrségi adatbázisát kívánják tovább bővíteni és átjárhatóvá tenni.
A világ legnagyobb arcfelismerő rendszere jöhet létre az Európai Unióban, ha az Európai Bizottság elfogadja a Prüm II. rendőrségi arcképadatbázis automatikus adatcseréjével kapcsolatos javaslatot – írta az Index.
A 2021 decemberében benyújtott javaslat a tagországok arcképadatbázisait tenné kölcsönösen kereshetővé, hogy hatékonyabbá tegye a bűnüldöző szervezetek munkáját.
Korántsem zökkenőmentes ezen adatbázisok működése, ugyanis nem elég megbízhatóak, jó pár tévedésből bekerült fotó van bennük, ezért valós idejű felhasználásuk erősen megkérdőjelezhető.
A Prüm II. úgy hárítaná el a problémákat, hogy utólagos azonosításra használnák, nem pedig élőben például egy gyanútlan járókelő leteperése előtt. Ugyanúgy összevetnék viszont CCTV-felvételekkel, közösségi médiában megjelent vagy mobilon talált fotókkal.
Az élő arcfelismerő rendszerrel ellentétben itt valószínűleg 10 vagy akár 100 találatot adhat a rendszer, és mindenképpen embernek kellene döntenie az eredményről – írta a portál.
A Prüm első változatában 2005-ben hét európai ország – Ausztria, Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, Németország és Spanyolország – kapcsolta össze adatbázisait a nemzetközi bűnözés elleni küzdelem jegyében. A különböző országok rendőrségei így ujjlenyomatokat, DNS-adatokat vagy járműtulajdonosok adatait oszthatták meg egymással.
Magyarország jelenleg 30 millió arcképpel rendelkezik, míg Olaszországnak 17 millió, Németországnak 5,5 millió, Franciaországnak pedig 6 millió fotója van, ám ezek nem mindig pontosak, 2021 nyarán például 218 ezer olyan fényképet töröltek Hollandiában, amelyeket tévesen vettek fel az adatbázisba.