Újabb rakétákat lőtt ki Észak-Korea, a vezér személyesen figyelte az eseményeket
Észak-Korea vezetője a helyszínről követte figyelemmel az eseményeket, országa legújabb fegyvertesztjét, ami újabb aggasztó hír lehet a szomszédos országok számára.
Ez volt Észak-Korea 12. rakótesztje idén, és még mindig nem telt el öt hónap az évből. Soha ezelőtt nem volt ilyen aktív a Kim Dzsong Un vezette ország, aki mosolyogva és tapsolva figyelte a taktikai fegyverként leírt tesztkilövést.
A Koreai-félsziget keleti részén lévő vizekre lőtték ki a két lövedéket, még szombat este, amit a dél-koreai hadsereg erősített meg. A Rodong Szinmun, mely egy észak-koreai állami lap, vasárnap fotókat is közzétett az ország vezetőjéről, aki örömmel vett részt a teszten.
Arra is fény derült, hogy a rakétákat a Hamhung térségből indították útjára este 6 óra magasságában. A lövedékek mintegy 110 kilométert repültek 25 kilométeres magasságában. Maximális sebességük 4,0 Mach volt, vagy az alatti.
A KCNA észak-koreai állami hírügynökség szintén beszámolt az eseményről, ami Kim jelenlétével még fontosabbá vált. Egy új típusú irányított fegyver próbalövéseként számoltak be a tesztről, amit elmondásuk szerint sikeresen végrehajtottak.
A KCNA állítása szerint az új fegyverrel megerősítették az ország nagy hatótávolságú tüzérségi egységeit, valamint növelték taktikai atomfegyvereinek hatékonyságát. Mint az általában ilyenkor lenni szokott, a dél-koreai hadsereg, a hírszerző ügynökségek és a Nemzetbiztonsági Hivatal rendkívüli ülést hívott össze, hogy értékeljék a helyzetet, valamint megvitassák a potenciális ellenintézkedéseket.
Az illetékes minisztériumok utasítást kaptak arra vonatkozólag, hogy vizsgálják meg az északiak helyzetét, melynek kapcsán az amerikai védelmi minisztérium szóvivője közölte, minden tevékenységet a szövetségeseikkel és partnereikkel közösen elemeznek, illetve tudomásuk van arról, hogy Észak-Korea egy nagy hatótávolságú tüzérségi rendszer tesztjét hajtotta végre.
Duyeon Kim, aki szakértője a témának, azt mondta, hogy Észak-Korea olyan rakéták gyártását rendelhette el, amik képesek kikerülni a védelmi rendszereket, és olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, amik segítségével az amerikai és a dél-koreai radarok alatt repülhetnek. Szerinte az ilyen típusú rakéták Dél-Korea és Japán számára jelentenek fenyegetést – írja a CNN.
Ankit Panda szintén szakértőként szólalt meg, és megjegyezte, ez volt az első alkalom, hogy Észak-Korea taktikai specifikusan taktikai nukleáris fegyverként beszélt egy ilyen tesztet illetően. 2020-ban Észak-Korea mindössze négy tesztet abszolvált, 2021-ben pedig összesen nyolcat, idén pedig már tizenkettőnél járnak, ami több mint beszédes. Duyeon Kim szerint ezek a tesztek az észak-koreai néphez is szólhatnak, megmutatván, hogy az országuk az egyértelmű gazdasági nehézségek ellenére is erős. Másrészt belpolitikai okai lehetnek, miután Kim tavaly elrendelte ezen rakéták gyártását, így a hadseregnek bizonyítania kell, másrészt idén lesz 10 éve, hogy hatalmon van, amit meg fognak ünnepelni, akárcsak az alapító Kim Il Szung születésének 110. évfordulóját, mely az egyik legfontosabb esemény a naptárban.
Szakértői vélemények szerint a teszteknek más okai is lehetnek, például az ebben a hónapban sorra kerülő amerikai-dél-koreai közös hadgyakorlatok. Észak-Korea ezekkel a tesztekkel is kifejezheti tiltakozását, valamint Kim talán nyomás alá került, hogy eredményeket mutasson fel.