Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hónapokig eltarthat az orosz olaj és gáz betiltása, és az sem biztos, hogy van értelme

Európa országai számára egyértelmű, hogy abba kell hagyniuk a háború finanszírozását, az orosz energia bojkottjára irányuló szankciók azonban értelmüket vesztik, ha Oroszország eladja más partnernek az olajat.

...svg content...Fotó: alex_tsarik / Twenty20
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

Az ukrajnai háború vége továbbra sem látszik, miközben újabb és újabb civilek ellen elkövetett kegyetlenkedésekre derül fény, amelyek az Európai Unió politikai álláspontját és a közvéleményt is a teljes orosz energiatilalom felé lendítik. Az EU az olaj- és gázembargót is magukba foglaló szankciókon dolgozik, a biztosítékok kiterjesztése azonban néhány hónapot is igénybe vehet.

A blokk az energiaexport elleni első lépésként múlt héten bejelentette az orosz szén betiltását, amely augusztus közepétől lépne életbe, évente mintegy nyolcmilliárd euró veszteséget okozva Oroszország számára. Az EU-ba irányuló orosz olaj- és gázeladások ennél jóval nagyobb bevétellel járnak: becslések szerint napi negyedmilliárd és egymilliárd euró közötti összeget termelnek Moszkvának. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Egy az orosz energiaimport csökkentéséről folytatott megbeszélésen részt vevő uniós tisztviselő pénteken úgy nyilatkozott, az Európai Bizottság „gondolkodik a lehetőségen”, Ursula von der Leyen, a bizottság vezetője pedig már nyilvánosan kiállt az orosz olaj megcélzása mellett – számolt be a TRTWorld.

A tisztviselő szerint azonban „az olajjal kapcsolatos intézkedések elfogadása a meglévő szerződések felbontását, alternatívák keresését és a kijátszás megakadályozását jelenti”, amely „nem történhet meg egyik napról a másikra, hanem több hónapot vesz igénybe”.

Az Ukrajna elleni támadás miatt érzett uniós felháborodás félresöpörte az orosz olajra és gázra támaszkodó tagállamok tétovázását, néhány nemzet – például Litvánia – pedig már bejelentette az orosz olaj és gáz teljes tilalmát.

Az egyik opció a háború finanszírozásának gyors leállítására, ha az országok letéti számlán keresztül fizetik az energiaimportot, amelyhez Moszkva csak a háború után férhet hozzá, ugyanakkor az unió azt is vizsgálja, Oroszország miképpen vághatna vissza az Európába irányuló szállítások csökkentésével, vagy – ahogyan Putyin a héten megjegyezte – az Ázsiába irányuló szállítások növelésével.

Egyértelmű, hogy az európai iparnak és a fogyasztóknak kevesebb olajat és gázt kell fogyasztaniuk, ez a „keresletrombolás” pedig hatással lesz az áremelésekre, ugyanakkor ha Oroszország eladja más partnernek az olajat, az értelmetlenné teszi az intézkedéseket. Brüsszel már jelezte Peking és Új-Delhi felé, hogy az EU-nak „nehéz lenne elfogadnia azokat a partnereket, akik aláássák a szankciókat”.

Miközben az EU az érzékeny nemzeti energiaérdekek mezején navigál, arra is törekszik, hogy megőrizze a 27 tagállam közötti egységet, az uniós külügyminiszterek hétfői luxemburgi találkozóján azonban nyilvánvalóvá vált az orosz energia bojkottjára irányuló eltökéltség.

„Az Európai Unió több száz millió eurót költ olaj importálására Oroszországból, ami minden bizonnyal hozzájárul a háború finanszírozásához. Nézeteink szerint abba kell hagynunk a háború támogatását, még akkor is, ha ez óriási kihívásokat és problémákat teremt az EU számára, amelyeket közösen kell megoldanunk”

– mondta Simon Coveney ír külügyminiszter a találkozón.

Joseph Borrell, az EU külpolitikai főképviselője elmondta, 2021-ben az unió 80 milliárd dollárt fizetett az orosz olajért és 20 milliárd dollárt a gázért, ami átlagosan napi 250 millió eurót jelent, más európai források azonban napi 700 millió euró értékű orosz fosszilis tüzelőanyag-importról beszélnek.

A Nemzetközi Energiaügynökség tájékoztatása szerint 2021-ben az EU gázimportjának 45 százalékát szerezte be Oroszországól, a Világgazdasági Fórum szerint pedig az unió importált nyersolajának több mint negyede érkezik orosz forrásból, ez a mennyiség azonban az elmúlt évtizedben csökkent.