Nagy csapást mérhet a Moszkva elsüllyedése az orosz hadsereg harci kedvére
Az orosz-ukrán háborúnak már számos ikonikus eseménye volt, amelyek között kétségtelenül az egyik, hogy az ukrán elsüllyesztették az orosz tengeri flotta egyik koronaékszerét.
Természetesen a harcoló felek között ellentétes narratíva van a hajó elsüllyedésének okáról: az ukránok állítása szerint rakétával lőtték ki a Moszkvát, az oroszok állítása szerint egy sajnálatos tűzeset miatt süllyedt el.
Az Egyesült Államok – szintén nem meglepő módon – az ukránok állítását támasztotta alá, egy vezető védelmi tisztviselő úgy fogalmazott, hogy két, ukrajnai fejlesztésű Neptun-rakétával sikerült eltalálni a Fekete-tengeren állomásozó hadihajót.
A CNN fejtegetése szerint ennek az eseménynek elsősorban az oroszok harci kedvére lesz jelentős hatása, mivel ez volt az orosz Fekete-tengeri flottának a legláthatóbb hajója, amelynek nagy hasznát vették a háború alatt.
Ugyan a Kreml szoros pórázon tartja a háborúról érkező híreket, nem nagyon oszt meg lényeges eseményeket az orosz lakossággal, a Moszkva elsüllyedését nagyon nehéz lesz elrejteni, különösen a harci kedv csökkenése miatt visszaeső hatékonyság tekintetében.
Mason Clark, Katerina Stepanenko és George Barros, a Háborús Tanulmányok Intézet (ISW) vezető elemzői legutóbbi összefoglalójukban pedig megjegyezték, hogy ez súlyos kétségeket vet fel az orosz háborús kapacitásokról, legyen szó rakétacsapásról vagy tűzesetről:
Carl Schuster, az amerikai haditengerészet korábbi kapitánya elmondta, ezek a kétségek ráadásul egészen a Kremlig jutnak. Mint fogalmazott, ez nagy pofont Putyin korábbi terveinek is, hogy visszahozza az orosz hadsereg dicsőségét:
Az ISW ugyanakkor azt elismerte, hogy hadászati szempontból a Moszkva elsüllyedése nem olyan nagy pofon, mivel főként cirkálórakéták kilövésére használták, amelyekkel ukrán logisztikai központokat és légi bázisokat lőttek.
Az elemzők jelezték, hogy a szárazföldi orosz támadó rakétarendszerek is ugyanúgy képesek ennek a feladatnak a végrehajtására. Hozzátették ugyanakkor: az orosz haditengerészetnek át kell gondolnia a hadműveleteit, helyre kell raknia a légvédelmét és talán messzebb kell hajóznia az ukrán partoktól.