Monopolizációs aggályokra hivatkozva visszavonták a Starlink internetes engedélyét
Franciaország távközlési szabályozó testülete úgy döntött, első körben nyilvános konzultációt kell lefolytatni a SpaceX műholdjai kapcsán.
Franciaország legfelsőbb közigazgatási bírósága visszavonta a SpaceX engedélyét annak kapcsán, hogy a Starlink megakonstelláción keresztül internetszolgáltatást nyújtson az országban, mégpedig monopolizációs aggályokra hivatkozva, a vállalat mérete és tevékenysége miatt.
A francia távközlési szabályozó hatóság, az Arcep 2021 februárjában anélkül hagyta jóvá a SpaceX Starlink műholdjainak működési engedélyét, hogy előzetesen nem folytatta le az ilyenkor szükséges nyilvános konzultációt.
A bírósági fellebbezést két környezetvédelmi szervezet vezette, amelyek a konstelláció lehetséges környezeti hatásaira hivatkoztak, beleértve a fényszennyezést, az űrszemét keletkezését, valamint az emberi egészséget veszélyeztető tényezőket.
Mindezek ellenére a bíróság a visszavonásról szóló döntését főként arra az érvre alapozta, hogy a SpaceX üzleti tevékenységének jellege, amely magában foglalja a műhold- és rakétagyártást, valamint az indítási és távközlési szolgáltatásokat, torzíthatja a piacot és ellehetetlenítheti a szabad versenyt, ami végső soron hátrányosan érintheti a francia fogyasztókat.
Az Arcep április 8-án kiadott közleményében megvédte korábbi határozatát, azt állítva, hogy a Starlink működése nem lesz jelentős hatással a piacra, és nem érinti majd negatívan az ügyfelek érdekeit.
A SpaceX jelenleg több mint kétezer műholdat üzemeltet az első generációs, 12 ezresre tervezett Starlink-flottából, amelyek nagyjából 550 kilométeres magasságban keringenek a Föld körül.
A vállalat célja, hogy az elkövetkező évtizedben 42 ezer szatellit jusson el a világűrbe, ezáltal megerősíthetik az internetkapcsolatot olyan helyeken is, ahol másképpen lehetetlen összeköttetést biztosítani.