Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lencsevégre kapták egy szupermasszív fekete lyuk születését

Asztronómusok rábukkantak a csillagok és galaxisok keletkezésének magyarázatához szükséges hiányzó láncszemre.

...svg content...NASA, ESA, N. Bartmann
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A Hubble űrteleszkóp adatai alapján csillagászok egy növekvő szupermasszív fekete lyukat azonosítottak a korai világegyetemben, amikor a kozmosz még csupán 750 millió éves volt – a mostani az első közvetlen detektálása egy olyan sötét objektumnak, ami éppen egy galaxis centrumává alakul.

A NASA blogbejegyzése szerint korábban már különböző számítógépes szimulációkkal megjósolták a gyorsan növekvő fekete lyukak létezését, ám a most felfedezett GNz7q elnevezésű fekete lyuk az első, amelynél ezt a folyamatot meg tudták erősíteni. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Elemzésünk arra utal, hogy a GNz7q az első példa egy gyorsan növekvő fekete lyukra egy csillagkeletkezési galaxis poros magjában, az univerzumban ismert legkorábbi szupermasszív fekete lyukhoz közeli korszakban. Az objektum tulajdonságai az egész elektromágneses spektrumban kiváló összhangban vannak az elméleti szimulációkból származó előrejelzésekkel” – magyarázta Fudzsimoto Szeidzsi, a Koppenhágai Egyetem Niels Bohr Intézetének kutatója.

Eddig a szupermasszív fekete lyukak kialakulásáról szóló elméletek arra utaltak, hogy mindez olyan galaxisok porral borított magjában történik, amelyekben rendkívül gyors ütemben születnek csillagok, amíg a környező gázok ki nem lökődnek, és nem hagynak maguk után eszméletlenül fényes kvazárokat.

A GNz7q nevű objektum mindegyik kulcsfontosságú tulajdonsággal rendelkezik: csillagkitöréses galaxis és kvazár is egyben. Úgy tűnik, hogy az objektumból több olyan jellegzetesség is hiányzik, amelyek jellemzően a nagy fényességű kvazárokban találhatók, ami a szupermasszív fekete lyukakat körülvevő akkréciós korong jelenlétét jelzi.

Ez azt jelenti, hogy a növekvő fekete lyuk még mindig a kisebb tömegű fázisban van, miközben viselkedése és környezete megfelel a szimulációk előrejelzéseinek.