Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Öt éve még elnök volt, most a tárgyalóteremből vezették ki rendbontás miatt

Nem lehet azt mondani, hogy az egykori szovjet tagországok által alkotott Közép-Ázsiában unalmas lenne a politikai élet, még ha a legtöbb esetben nem is feltétlen demokratikus.

...svg content...Szadir Zsaparov ellenzéki vezetõ és Almazbek Atambajev volt kirgiz elnök támogatói tüntetnek az Ala-Too téren Biskekben 2020. október 9-én. Az elõzõ vasárnapi parlamenti választások eredménye elleni tömeges tüntetések miatt Szooronbaj Dzsejenbekov elnök rendkívüli állapotot vezetett be Biskekben október 21-ig. MTI/EPA/Igor Kovalenko
Ázsia
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Ez a helyzet Kirgizisztánban is, ahol az ország korábbi elnökének, Almazbek Atambajevnek lett volna tárgyalása április 8-án, azonban ez meghiúsult a volt államfő magatartása miatt – derül ki a Szabad Európa Rádió beszámolójából.

Atambajev ellen számos ügyben zajlik eljárás, jelen esetben a 2020. októberi események kapcsán lett volna meghallgatása, amelynek kapcsán azzal vádolják, hogy megpróbálta erőszakosan átvenni a hatalmat. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

2020. októberében ugyanis súlyos és erőszakos tüntetések alakultak ki Kirgizisztán területén egy erősen vitatott parlamenti választást követően, amelyet sokak szerint elcsaltak, ezért semmi legitimációja nincs.

Atambajev a tüntetések idején éppen egy 11 éves börtönbüntetését kezdte tölteni, amit még azért szabtak ki rá, mert a kirgiz hatóságok szerint törvénytelenül engedte ki a börtönből 2013-ban az ország egyik leghírhedtebb maffiózóját, Aziz Batukajevet.

Batukajev kiengedését követően a kirgiz belügyminisztérium három alkalommal is beidézte meghallgatásra a volt elnököt, ő ennek azonban nem engedelmeskedett. A helyzet eszkalálódott, melynek folytán összecsapások alakultak ki a rendőrök és Atambajev hívei között, amiben 170-en sérültek meg.

A volt elnök kezén először 2019. augusztusában kattant a bilincs az összecsapásokat követően. Ebben az ügyben ítélték 11 év börtönbe, ám a 2020-as parlamenti választásokat követő tüntetések idején kiengedték, ám később újra letartóztatták.

Atambajev ellen így párhuzamosan a 2019-es és a 2020-as eseményekkel kapcsolatban is zajlik eljárás, előbbi esetében gyilkossággal, gyilkossági kísérlettel, hivatalos személy fenyegetésével vagy bántalmazásával, valamint erőszakos hatalomátvétel kísérletével vádolják.

A 2020-as események kapcsán pedig, egy külön álló eljárásban pedig szintén erőszakos hatalomátvétel kísérletével vádolják a volt elnököt, amelynek keretében most kezdődtek volna meg a bírósági meghallgatások.

Az április 4-i fordulót azonban el kellett halasztani arra hivatkozva, hogy Atambajev rosszullétre panaszkodott, ezért mentővel kellett elvinni. Másnapra az ex-elnök jobban lett, viszont nem volt hajlandó vallomást tenni.

Így jutunk el április 8-ig, ahol szintén egészségügyi problémákra próbált hivatkozni, most azonban nem voltak vele ennyire szimpatikusak. Atambajev ennek hatására ordibálni kezdett és elkezdte rugdosni azt a plexiketrecet, amiben a tárgyalás idejére helyezték el.

Atambajevnek pedig sikerült olyan szinte megzavarnia a tárgyalásokat, hogy a bíró végül úgy döntött, kivezetteti a teremből és másik tárgyalási napot tűzött ki. A volt államfő tehát minden erejével azon van, hogy megpróbálja szabotálni az ellene folyó eljárást.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.