Az orosz-ukrán háború Ecuadort is elérte: problémás az export, rohad a banán
Az orosz-ukrán háború mindenre és mindenkire hatással van, és sajnos a távolibb országok sem kivételek.
Nem is olyan régen még nyüzsögtek az emberek az ecuadori banánültetvényeken, mindenki serényen dolgozott, és szinte alig győzték a hatalmas forgalmat, ami azt bizonyította, hogy az ágazat igen erős exportban. Azonban ahogy teltek a hetek, szépen lassan elcsendesedtek a banánültetvények, a gyümölcsök pedig szomorúan várják, hogy történjen valami, ám az export el lett vágva.
Ecuador a világ legnagyobb banánexportőre, éppen ezért hatalmas csapás számukra, hogy orosz-ukrán háború hatása odáig is elér: már nincs hová küldeni a banánt, a rothadó gyümölcsökkel teli ládák pedig egyre csak gyűlnek, ám még mindig ugyanott rostokolnak, ahol a munkások hagyták őket.
Franklin Torres, a FENABE, az ecuadori banántermelők szövetségének elnöke megosztotta, a helyzet kritikus, ugyanis mint kiderült, korábban minden ötödik leszedett banán Ukrajnába, vagy Oroszországba került, ám a háború alapjaiban változtatta meg az exportot.
Normális körülmények között az ecuadori banán mintegy évi 700 millió dollárnyi bevételt hoz Ecuadornak az Ukrajnába és Oroszországba szállított mennyiségekből, ami azt jelenti, hogy heti szinten közel kétmillió ládányi banánt szállítottak ezekbe az országokba. Az orosz-ukrán háború kezdetét követően azonban sorra érkeztek és érkeznek az Oroszországgal szembeni szankciók, emiatt pedig Oroszországba sem szállíthatnak banánt.
A 62 éves Mireya Carrer, a Thalia banánültetvény tulajdonosa az AFP-vel megosztotta, „a banántermelésnek vége”, hozzátéve, hogy idestova három hete egyetlen ládát sem látott, a dolgozók pedig maguktól mennek el, mivel már nem is tudja őket kifizetni. Carrer egy 28 hektáros ültetvényt tart fenn, melyről általában heti szinten három konténernyi banánt szednek le, melyben a 3000 doboz egyenként 20 kilónyi banánt rejt.