Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mi a különbség a vegyi és a biológiai fegyverek között?

A vegyi és biológiai fegyverek kérdése központi helyet kapott az orosz-ukrán háborúban, miután Oroszország ilyen fegyverek előállításával vádolta meg az Egyesült Államokat, ráadásul úgy, hogy ezeket ukrajnai laborokban tette. 

...svg content...Fotó: Illusztráció | Twenty20
Külföld
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Joe Biden amerikai elnök szerdán kijelentette, hogy „valós veszély“ áll fenn, hogy Oroszország vegyi fegyvereket vet be Ukrajnában. Csütörtökön Jens Stoltenberg NATO-főtitkár arra figyelmeztetett, hogy egy vegyi támadás Ukrajnában „jelentősen megváltoztatná“ az ottani háború jellegét, és a szomszédos szövetséges országokat is érinthetné. De mik azok a vegyi fegyverek és miért okoznak ekkora felhajtást?

A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) szerint a vegyi fegyver „olyan vegyi anyag, amelyet mérgező tulajdonságai révén szándékosan sérülés vagy halál okozására használnak“. Az OPCW szerint a mérgező vegyi anyagot egy hordozórendszer, például bomba vagy tüzérségi lövedék tartalmazza. Soron kívül Nagyon jól járnak a SZÉP-kártyások: jön az új zseb és a megemelt keretösszeg

Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a biológiai fegyverek „olyan mikroorganizmusok, például vírusok, baktériumok, gombák vagy más toxinok, amelyeket szándékosan állítanak elő és bocsátanak ki, hogy betegséget és halált okozzanak embereknek, állatoknak vagy növényeknek“. Más szóval, a kettő közötti fő különbség az anyagok vagy mikroorganizmusok használata. A biológiai fegyverek fertőzőek, a vegyi fegyverek általában nem.

1972-ben az ENSZ elfogadta a biológiai fegyverekről szóló egyezményt, amely az első olyan többoldalú szerződés volt, amely megtiltotta a biológiai fegyverek fejlesztését, gyártását és azok későbbi tárolását. Az egyezményt 183 ország, köztük Oroszország is aláírta. 1993-ban jött létre a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény, amelyet 193-an írtak alá, köztük Oroszország és az Egyesült Államok; csak Észak-Korea, Egyiptom és Dél-Szudán maradt ki.

Az El Diario de Sevilla szerint Oroszország vegyi fegyverként szarint vagy mustárgázt is bevethetne, de baktériumokhoz, vírusokhoz vagy toxinokhoz is folyamodhatna, ezek közül a himlő, a pestis és a lépfene a leggyakoribbak.

A Római Statútum, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) alapító szerződése kimondja, hogy mind a vegyi, mind a biológiai fegyverek alkalmazása háborús bűncselekménynek minősül, így a hágai bíróság előtt büntetőeljárás indítható.

(AS)