Különleges ultrahangos módszerrel kezelhető a cukorbetegség
Ígéretes kutatás vette kezdetét, mely során megállapították, hogy a 2-es típusú diabéteszt rövid ultranahang-impulzusokkal lehet kezelni.
A Nature Biomedical Engineering tudományos folyóiratban megjelent beszámolóban a GE Research által vezetett kutatócsoport, amelynek tagjai a Yale School of Medicine, a UCLA és a Feinstein Institutes for Medical Research tudósai voltak, egy egyedülálló, nem invazív ultrahangos módszert mutattak be, amelynek célja a májban lévő specifikus érzékelő idegek stimulálása.
A technológiát perifériás fókuszált ultrahangstimulációnak (pFUS) nevezik, és lehetővé teszi, hogy a célzott ultrahangimpulzusokat az idegvégződéseket tartalmazó specifikus szövetekre irányítsák. Az újonnan közzétett tanulmány szerint a pFUS rövid, ám annál hatékonyabb impulzusai a májban sikeresen visszafordították a hiperglikémia kialakulását.
Mindössze napi három perc fókuszált ultrahang elégségesnek bizonyult a cukorbeteg kísérleti állatok normál vércukorszintjének fenntartásához. Jelenleg embereken végzett vizsgálatok folynak annak kiderítésére, hogy ez a módszer diabéteszes pácienseknél vajon ugyanúgy alkalmazható-e.
Az ilyen típusú pFUS-technika elvégzésére kifejlesztett jelenlegi ultrahangos eszközök működtetéséhez képzett technikusokra van szükség, viszont létezik eljárás, amely egyszerűsíti és automatizálja ezeket a rendszereket oly módon, hogy a betegek otthon is könnyedén használhassák.
Természetesen fontos megjegyezni, hogy ezt a tanulmányt a GE Research kutatói finanszírozták és vezették, amely a General Electric globális nagyvállalat innovációs részlege, akiknek van elég pénzügyi erőforrásuk ahhoz, hogy megvalósítsák a projektet – már csak az a kérdés, mikorra sikerül végezniük vele.