Jön az inflációs bumm: folyamatosan súlyosbodhat a pénzromlás mértéke
Elemzők egyetértenek abban, hogy márciusban még a februárinál is rosszabb inflációs adatok érkezhetnek, a tendencia pedig egészen decemberig folytatódhat.
Tovább gyorsulhatott a fogyasztói árak emelkedése márciusban – nyilatkozták szakértők a Világgazdaságnak. Megegyezésük alapján 8,2 százalékos inflációt prognosztizáltak februárra, végül a valós áremelkedés 8,3 százaléknak bizonyult; márciusra az előrejelzésük 8,7 százalék lett.
Az elemzők tovább növelték az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzésüket is, amely alapján így már 9,1 százalékos inflációt prognosztizálnak 2022-re a korábbi 7,8 százalék helyett és a 2023-as, 4,6 százalékos inflációs várakozást is 6 százalékra növelték. Nagyot gyorsult a maginfláció és az adószűrt maginfláció is. Mindkét érték 8,7 százalékon alakult márciusban a konszenzus szerint – írta a lap.
Az árak alakulását befolyásolja az üzemanyagárakra bevezetett árplafon és az élelmiszerárstop időtartama és kifutása is. Ezzel kapcsolatban Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója elmondta, az infláció ügyében mindenképpen lépnie kell majd a kormánynak, de arról még nincsenek információk, hogy ez a felszabadítás egy csapásra vagy fokozatosan fog történni.
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője úgy véli, az árstopok egy lépésben történő elengedése drasztikus inflációs megugrást hozhatna, így egyelőre a legvalószínűbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy fokozatos, lépcsőzetes változással térhetnek vissza ezek a termékek és szolgáltatások a piaci árazáshoz.
Ami a monetáris politikát illeti, a beérkező friss inflációs adat aligha változtat majd a jegybank gazdaságpolitikai hozzáállásán, amely eddig is az infláció letörésére koncentrált – olvasható a beszámolóban.