Leállt a laptop piac a sanghaji covid-vesztegzár miatt
Ha a chiphiány nem lett volna elég, most a kínai zéró-covid stratégia zavart be a hordozható számítógépek ellátási láncának rendeltetésszerű működésébe.
A tajvani Commercial Times napilap cikke szerint a Kínában bevezetett járványmegelőző intézkedések jelentős negatív hatással vannak a laptopgyártásra. A portál azt írta, a kunsani laptop-, tévé- és iPhone-üzemek kénytelenek módosítani a működésükön, ami komoly károkat okozhat a globális elektronikai iparnak.
A Sanghaj mellett fekvő Kunsanban implementált óvintézkedések közé tartozik a munkavállalók szabad mozgásának állandó ellenőrzése, az otthonról történő munkavégzésre való átállás szabályozása, ezenfelül olyan megszorításokat eszközöltek a zéró-covid stratégia jegyében, amelyek révén ellehetetlenültek a mindennapi gyártási folyamatok is.
Kunsan több tajvani számítógépgyártó vállalat, különösen a jól ismert szerződéses laptopgyártók, a Compal, a Pegatron és a Wistron, valamint az AUO (monitorok) és a Nanya (félvezetők, többek között DRAM) egyik fő gyártási központja.
Ezek a vállalatok nem számítanak közismertnek, pedig valójában számos laptopcég számára gyártanak és terveznek termékeket. A Compal például olyan márkáknak készített laptopokat, mint az Apple, az Acer, a Lenovo, a Dell, a Toshiba, a HP és a Fujitsu, míg az Asus által alapított Pegatron még a Lenovónak és a Microsoftnak is besegített.