Súlyos agykárosodást és belső vérzéseket idézhet elő a koronavírus-fertőzés
Ismét bizonyítást nyertek kutatók korábbi feltételezései, melyek szerint a covid-betegség kórlefolyása ritka esetben életveszélyes egészségügyi szövődményekkel végződhet.
A Tulane Nemzeti Főemlős Kutatóközpont tudósai által a Nature Communications tudományos folyóiratban publikált tanulmányban a koronavírus-fertőzésre vonatkozó főemlős modellek kifejlesztését vették célba.
A kutatócsapat korábbi munkái során kiderült, hogy a SARS-CoV-2 vírus mikrovérzéseket idézhet elő az agyban, ám ezek az előzetes eredmények a pandémia korai szakaszaiban születtek, ezért a szakértők érthető okokból kifolyólag szkeptikusak voltak, mivel a neurológiai tüneteket akkortájt még nem észlelték a betegeknél.
A tudósok további egy évet szenteltek a kezdeti eredmények hitelesítésével, mivel más szakemberek is nekiláttak hasonló neurológiai szimptómákra utaló bizonyítékok felkutatásának emberek szervezetében.
Kontrollállatokat vizsgáltak, továbbá a kutatási protokollokat finomították annak érdekében, hogy megerősítsék, a kezdetben észlelt agyi elváltozások közvetlenül a koronavírus-fertőzéshez kapcsolódnak-e.
A kis vérzések mellett a kutatók súlyos, kiterjedt agyi gyulladást és neuronkárosodást találtak, ami nem függött össze a légúti megbetegedés súlyosságával. Ez azt jelenti, hogy sok állat csak enyhe, koronavírus-fertőzéshez kötődő tüneteket mutatott, mégis idegrendszeri károsodást szenvedett.
Az új tanulmány értékes betekintést nyújt abba a folyamatban lévő vitába is, hogy a covid-megbetegedés neurológiai hatása a szisztémás gyulladás szélesebb körű hatásainak vagy a vírusnak az agyat közvetlenül megfertőző hatásának köszönhető-e. Bár kutatók a koronavírus apró nyomait az agy számos régióiban kimutatták, a károsodás nagy részét feltételezhetően az időszakos, lokális hipoxia okozta.