Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az európai vezetők elítélik az orosz erők „megdöbbentő tetteit”, azonnali vizsgálatot követelnek az orosz hadsereggel szemben

Miután megjelentek a legfrissebb jelentések Bucsa és Irpiny városaiból, az európai vezetők is reagáltak, és mélyen elítélték a látottakat.

...svg content...Két idõs nõ megy lebombázott házak romjai elõtt a Kijevtõl mintegy 400 kilométerre, délnyugatra fekvõ és az ukrán hadsereg által visszafoglalt Trosztyanecben 2022. március 30-án. MTI/EPA/Roman Pilipej
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Liz Truss, az Egyesült Királyság külügyminisztere vasárnap kijelentette, az orosz erők „megdöbbentő tetteket” követtek el Ukrajnában, főként Bucsa és Irpiny városaiban, s ezzel együtt követelte, hogy háborús bűnök gyanújával azonnali hatállyal vizsgálják ki azokat.

A vasárnapi nyilatkozatában a brit külügyminiszter úgy fogalmazott: Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

„Miközben az orosz csapatok visszavonulásra kényszerülnek, egyre több bizonyítékot látunk arra vonatkozóan, hogy a megszálló erők megdöbbentő tetteket hajtottak végre olyan városokban, mint Irpiny és Bucsa”.

Kiemelte, az ártatlan civilek elleni „válogatás nélküli támadásokat” Oroszország illegális és indokolatlan módon tette, ezért ezeket haladéktalanul háborús bűnök elkövetésének gyanújával kell kivizsgálni. Az AFP szombaton tette közzé azokat a felkavaró képeket, melyeken legalább 20 civil férfi holtteste látható, s melyek egy utcán voltak szétszórva a Kijevtől északnyugatra fekvő Bucsa városában.

A CNN a képek láttán azonnal állásfoglalást kért az orosz védelmi minisztériumtól, hogy tisztázzák a civilek kivégzéséről szóló állításokat, azonban Oroszország részéről egyelőre nem érkezett válasz a megkeresésre. A brit külügyminiszter kiemelte, nem szabad megengedni Oroszországnak, hogy „cinikus dezinformációval fedezze részvételét ezen atrocitásokban”.

Hozzátette, az Egyesült Királyság tevékenyen dolgozik azon, hogy ez semmiképp sem történhessen meg, mivel az ország elkötelezte magát amellett, hogy maximálisan támogatja „a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által a háborús bűnök kivizsgálására és üldözésére felhatalmazott elsődleges intézményként végzett vizsgálatokat”.

Ennek kapcsán pedig kijelentette, az Egyesült Királyság március 24-én egymillió fontos támogatást ajánlott fel az ICC-nek, hogy ezzel is segítse az orosz hadsereg által elkövetett háborús bűnök vizsgálati folyamatait. Az Egyesült Királyság nagyon komolyan veszi a bizonyítékok gyűjtését az ügyben, ezért a múlt héten Suella Braverman, Anglia és Wales főügyésze felajánlotta Howard Morrison brit topügyvéd segítségét az ukrán főügyésznek a háborús bűnök bizonyításához.

Az Egyesült Királyság mellett több európai vezető is követelte, hogy vizsgálják ki az orosz erők által elkövetett háborús bűnöket, miután szombaton megjelentek a megrázó és megrendítő felvételek a Bucsa és Irpin városaiban elrejtett – és az utcákon hagyott – civil holttestekről.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke:

„Megdöbbentőek a kimondhatatlan borzalmakról szóló jelentések azokról a területekről, ahonnan Oroszország kivonul. Sürgősen független vizsgálatra van szükség. A háborús bűnök elkövetőit felelősségre kell vonni”.

Roberta Metsola, az Európai Parlament vezetője:

A Bucsáról és más felszabadított ukrajnai területekről készült képek „Putyin háborús bűneinek rideg valóságát” ábrázolják. „Megdöbbentettek az orosz hadsereg által elkövetett atrocitások Bukában és más felszabadított területeken… a világot fel kell világosítani, hogy mi történik Ukrajnában, és keményebb szankciókat kell bevezetni Oroszországgal szemben megtorlásként. Az elkövetőket és parancsnokaikat bíróság elé kell állítani”.

Olaf Scholz német kancellár:

„Ki kell vizsgálnunk ezeket az orosz hadsereg által elkövetett bűncselekményeket. Követelem, hogy az olyan nemzetközi szervezetek, mint a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága, kapjanak hozzáférést ezekhez a területekhez, hogy függetlenül dokumentálhassák az atrocitásokat. Az elkövetőket és az azokat, akik erre parancsot adtak, következetesen kell felelősségre vonni”.

Annalena Baerbock német külügyminiszter:

„A Putyin által tanúsított féktelen erőszak ártatlan családokat irt ki és nem ismer határokat… a háborús bűnösöket felelősségre kell vonni. Szigorítani fogjuk az Oroszország elleni szankciókat, és még inkább támogatni fogjuk Ukrajnát a védelemben”.

Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter:

„A lehető legerősebb gazdasági és nemzetközi nyomást kell fenntartani Oroszországra vonatkozóan, hogy az orosz hatóságokat arra kényszerítsük, hogy vessenek véget annak az agresszív háborúnak, amelyet február 24-én indítottak Ukrajna ellen, és amelynek halálos áldozatai és humanitárius hatásai napról napra súlyosabbak”.

(CNN)