Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kibertámadásokat intézhetett Kína Ukrajna ellen az orosz invázió előtt

A célpontok között nukleáris létesítmények is voltak, és az Ukrajna megtámadás előtti napon érték el tetőpontjukat.

...svg content...Fotó: evfoto / Twenty20
Ázsia

Czinder Tímea

Szerkesztő

Egy jelentés szerint nem sokkal az orosz támadás előtt Kína kibertámadásokat intézett ukrán katonai és nukleáris célpontok ellen. Az Egyesült Kiberbiztonsági Központ vizsgálja az állítást, amely szerint a kínai kormány koordinálásával több mint 600 webhely ellen – beleértve az ukrán védelmi minisztériumot is – irányult több ezer feltörési kísérlet.

Az állítások a Times által megszerzett titkosszolgálati feljegyzéseken alapultak, az ukrán biztonsági szolgálat azonban pénteken cáfolta, hogy bármilyen információt szolgáltatott volna az állítólagos támadásokról. Hozzátette, az Ukrán Biztonsági Szolgálat jelenleg nem rendelkezik ilyen adatokkal, és nem is folyik nyomozás. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Jamie MacColl, a RUSI kutatója szerint a feljegyzett kísérletek megfelelnek annak a kínai taktikának, amelyek során az IT-infrastruktúra, például a tűzfalak és virtuális magánhálózatok sebezhetőségeit kutatják.

„Számomra ez viszonylag rutinnak tűnik, ha igaz. Néhány kínai csoportot megbíztak azzal, hogy információt gyűjtsenek az ukrajnai konfliktusról. A biztonsági ügynökségek információkat gyűjtenek a politika tájékoztatása érdekében. Úgy tűnik, ez történt ebben az esetben”

– összegezte MacColl.

A közzétett titkosszolgálati feljegyzés részletesen ismertette a hackelés mértékét, és nukleáris célpontokat is tartalmazott, amelyek ellen a támadások február 23-án, az orosz invázió előtti napon érték el a tetőpontjukat – számolt be a The Guardian.

Korábban az orosz és kínai elnök Pekingben találkozott a téli olimpia kezdetén, ahol közös nyilatkozatot adtak ki, miszerint a két ország közötti köteléknek „nincs határa”. Hszi és Putyin a nyilatkozatban világossá tették, hogy ellenzik a NATO további bővítését.

Ciaran Martin, az Oxfordi Egyetem professzora szerint óvatosnak kell lenni a következtetések levonása előtt, fontos különbség van ugyanis a digitális kémkedés és a támadás között, a nyilvánosan elérhető információk szerint pedig a hackelés az előbbinek tűnik. Ezenkívül semmi sem utal arra, hogy Kína és Oroszország összejátszana, és az Ukrán Biztonsági Szolgálat hivatalos tagadása is ezt erősíti.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.