„Piszkos bomba” készítéséhez alkalmas alapanyagokat loptak Csernobilból az oroszok
Továbbra is rendkívül problémás a helyzet a csernobili atomerőmű körül, amely jelenleg az orosz hadsereg irányítása alatt áll.
Anatolij Noszovszkij a Science magazinnak pedig eddig nem ismert részleteket osztott meg a kialakult helyzet veszélyeiről. Mint fogalmazott, kevésbé okozott problémát az a tény, hogy fegyvert fogtak az erőmű dolgozóira, sokkal inkább a balesetveszély fokozta az aggodalmakat.
Noszovszkij, az ukrán atomerőművek biztonságáért felelős ukrán ISPNPP vezetője elmondta, amennyiben a leszerelt négyes reaktor környékén baleset történt volna, annak jelentősen nagyobb kockázata lett volna Ukrajnára és Európára is.
A szakértő ugyanis közölte, amennyiben az erőmű vészhelyzeti generátoraiból elfogy az üzemanyag, leállnak azok a szellőztetők, amelyek megakadályozzák, hogy a rendkívül robbanásveszélyes hidrogéngáz felhalmozódjon a kiégett nukleáris fűtőelemek tárolójában.
Kiemelte, hogy hasonlóan járnának azok a szenzorok és gépesített rendszerek is, amelyek a jelentős mennyiségű radioaktív port a „betonkoporsón” belül tartják, amely az egykori négyes reaktor maradványai tárolja.
Habár a csernobili áramellátást helyreállították, Noszovszkij elmondása szerint egy másodpercre sem tudott megnyugodni, ugyanis megtudta, hogy az orosz katonák kirabolták a közeli Csornobil falujában található laboratóriumot, amely a sugárzási szinteket ellenőrizte.
A szakértő ugyanis jelezte, hogy az oroszok olyan radioaktív izotópokat loptak, amellyel mérőeszközöket kalibráltak, valamint radioaktív hulladékot is bezsákoltak. Ez azért aggasztó, mert mindkettőt fel lehet használni úgynevezett „piszkos bomba” gyártására.
A piszkos bombák nem tekinthetők teljes jogú atomfegyvereknek, inkább olyan bombáknak, amelyek a hagyományos robbanóanyagok mellett radioaktív anyagot is tartalmaznak. Ez azért is veszélyes, mert széles területet képes beszennyezni radioaktív sugárzással.
Az ISPNPP-nek van egyébként egy másik laboratóriuma is Csornobilban, ahol még veszélyesebb anyagokat, erős gamma- és neutronsugárzást tartalmazó forrásokat és erősen radioaktív anyagokat tárolnak, amelyek még a felrobbant négyes reaktorból származnak.
Noszovszkij elmondta, hogy ezzel a laboratóriummal elvesztették a kapcsolatot, ezért nagy kérdés, mi a helyzet az itt tárolt rendkívül veszélyes anyagokkal. Az oroszok egyelőre nem engednek a közelbe senkit, kezükben tartják ezt a területet.