Rejtélyes intergalaktikus gyűrűt fedeztek fel az univerzum mélyén
Az óriási méretű, rádiókitörések tömkelegét a világűrbe bocsátó, kör formájú kozmikus képződmény a Tejútrendszer és egy szomszédos galaxis között található.
A hivatalosan J0624-6948 névvel illetett objektumot az ASKAP rádióteleszkóp-hálózat segítségével észlelték, és korábban azt feltételezték róla, hogy egy újabb példája lehet az úgynevezett „furcsa rádióköröknek” (ORC), amelyek olyan kozmikus anomáliák, amik megmagyarázhatatlan módon rádióhullámokat lövellnek ki maguk köré.
Az újonnan felfedezett gyűrűnek viszont van néhány különleges jellemzője, amelyek alapján viselkedésükben jócskán eltérnek a hagyományos ORC-ktől. A legtöbb furcsa rádiókör általában egész galaxisokat vesz körbe, a szóban forgó objektum azonban az intergalaktikus térben található.
Mindemellett több mint háromszor nagyobban tűnik az égbolton, mint a legtöbb ORC, és rádiós színképmutatója is sokkal laposabb – ezek a tulajdonságok arra engedik következtetni a csillagászokat, hogy egy újfajta struktúráról van szó.
Tudósok hipotézise szerint valójában egy kóbor szupernóva-mardvány lehet a J0624-6948, tehát egy olyan anyagfelhőről beszélhetünk, ami egy csillag hatalmas robbanással járó halála után tör ki az univerzumba, és óriási mennyiségű por- és gázhalmazt hagy maga után.
A Tejútrendszeren kívül már találtak hasonló objektumot, azonban a galaxisunkon kívül eddig még egyszer sem sikerült detektálni, így a mostani lehet az első alkalom, hogy ez asztronómusoknak sikerülhetett.
Ha valóban egy intergalaktikus szupernóva-maradvány az ominózus gyűrű, akkor rendkívül fiatalnak bizonyulhat, az első becslések szerint 2 200 és 7 100 közötti korral rendelkezhet.