Létrehozták a korai világegyetem eddigi legrészletesebb szimulációját
Fantasztikus felvételeken láthatjuk, miként jött létre a korai univerzum, és hogyan fejlődött tovább azzá a világegyetemmé, amit manapság is ismerünk.
Az MIT, a Harvard Egyetem és a Max Planck Asztrofizikai Intézet tudósai részletes képet alkottak arról, hogyan alakulhatott ki a világűr az ősrobbanás után – olvasható az MIT csütörtökön közzétett jelentésében.
Az új szimulációt Thesannak nevezték el a hajnal etruszk istennője után, és úgy tervezték meg, hogy újrateremtse az úgynevezett kozmikus reionizációs időszakot, amelyről csillagászok eddig csak nagyon keveset tudtak.
Ezt a különleges modellt olyan régóta fennálló kérdések megválaszolására használják, mint például, hogy a fény milyen messzire tudott eljutni a korai univerzumban, és mely galaxisok voltak a felelősek az előbb említett folyamatokért.
A projekt a kutatók által korábban megalkotott Illustris-TNG nevű galaxisképződési modellel kezdődött, amelyről bebizonyosodott, hogy pontosan szimulálja a fejlődő galaxisok tulajdonságait és populációit. Tudósok ezután egy új kódot hoztak létre, amely azt szemlélteti, hogy a galaxisok és csillagok fénye hogyan lép kölcsönhatásba a környező gázzal és miként reionizálódik.
Ezenfelül a galaxisok születésének elengedhetetlen alapelemét, a kozmikus port is beépítették a modellbe, ezáltal végeredményként egy olyan szimulációt kaptak, amely a jelenleg létező világegyetem-imitációk közül a legrészletesebb képet adja a reionizációról, a tér legnagyobb térfogatán keresztül.
Az eredményeket egy videóban rögzítették, amit még akkor is szórakoztató nézni, ha nem vagyunk asztrofizikusok, csupán érdekel minket hobbiszinten a csillagászat és a rejtélyes kozmosz.