Legalább 300 áldozata lehet a mariupoli színház lebombázásának
Rendkívül súlyos számot osztottak meg a helyi hatóságok a bomba- és rakétatámadások elöli óvóhelyként szolgáló drámaszínház lebombázása kapcsán.
Az orosz hadsereg még március 16-án bombázta le a Mariupolban található drámaszínházat, ahol egyes becslések szerint 1300-an húzták meg magukat. Az oroszok számára is egyértelmű volt, hogy itt csak civilek tartózkodnak, mégis bombáztak – ez pedig önmagában háborús bűn.
A sokkoló bombázást követően mindössze 150 túlélőt tudtak egyből kihozni, sokak esetében pedig az okozott nehézséget, hogy a törmelékek miatt nem tudtak kijutni, például azoknak, akik a színpad alatt rejtőztek.
Mariupolban ráadásul nem működött már ekkora katasztrófavédelem és az oroszok olyan szinten bombázták a várost, hogy lehetetlen volt a mentés. Beszédes, hogy a színház tetejére nagy betűkkel kiírták, hogy gyermekek tartózkodnak bent, az oroszok mégis lebombázták.
Mint a The Guardian a városi tanács közleménye alapján arról beszámolt, legújabb információk és szemtanúk beszámolója körülbelül 300 ember vesztett életét ebben a háborús bűntettben. A városi tanács megérintően fogalmazott ennek kapcsán:
Hozzátették: a drámaszínházat cinikusan rombolták le az orosz világ hírvivői. Ezeket a fasisztákat még a nagy „GYERMEKEK” felirat sem állította meg, sem az, hogy az itt lévők egyértelműen jelezték, csak békés emberek – nők, gyermekek, idősek vannak itt. A megszállók tudták, mit lőnek.
Olaszország már korábban felajánlotta, hogy újjá fogják építeni a mariupoliak számára a drámaszínházat, amely így erős szimbolikája lehet az orosz hadsereg háborús bűneinek.