Kína a történelem jó oldalán áll az ukrajnai háborúval kapcsolatban
Wang Yi külügyminiszter szerint az idő be fogja bizonyítani, hogy Kína a történelem jó oldalán áll az ukrajnai válsággal kapcsolatban, és álláspontja összhangban van a legtöbb ország kívánságával.
Wang megjegyzései azt követően hangzottak el, hogy Joe Biden amerikai elnök pénteken „következményekre“ figyelmeztette kínai kollégáját, Hszi Csin-pinget, ha Peking anyagi támogatást nyújt Oroszország ukrajnai inváziójához.
A videohívás során Hszi közölte Bidennel, hogy az ukrajnai háborúnak a lehető leghamarabb véget kell vetni, és felszólította a NATO-országokat, hogy folytassanak párbeszédet Moszkvával. A hívásról szóló pekingi nyilatkozatok szerint azonban nem hárította a felelősséget Oroszországra.
Wang szerint a legfontosabb üzenet, amelyet Hszi küldött, az volt, hogy Kína mindig is a világbéke fenntartásának egyik ereje volt.
„Mindig is a béke fenntartása és a háború ellenzése mellett álltunk ki“ – mondta Wang, megismételve, hogy Kína független ítéleteket fog hozni.
Szintén szombaton Le Jücseng külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy a nyugati országok által Ukrajna miatt Oroszországgal szemben bevezetett szankciók egyre inkább „felháborítóak“.
Az Egyesült Államok, valamint európai és ázsiai szövetségesei átfogó szankciókat vetettek ki Oroszországra szomszédja február 24-i lerohanása miatt, amelyet Vlagyimir Putyin elnök agressziós háborújának neveznek. Az elnök úgy fogalmazott, hogy „különleges műveletet“ indított Ukrajna „demilitarizálására“ és „nácimentesítésére“.
Miközben Peking azt állítja, hogy elismeri Ukrajna szuverenitását, többször is kijelentette, hogy Oroszországnak jogos biztonsági aggályai vannak, amelyeket kezelni kell, és a konfliktus diplomáciai megoldását sürgette.