Három különálló bolygórendszer alakult ki egy kettőscsillag körül
Lényegében a bolygóképződés olvasztótégelyéről beszélhetünk, melynek hála bepillantást nyerhetünk az élet eredetébe az univerzumban.
Asztronómusok három bolygórendszert azonosítottak, melyek egyszerre jöttek létre az SVS 13 nevű kettős csillagrendszer körül, 980 fényévnyi távolságra a Földtől – olvasható a ScienceAlert beszámolójában.
Csillagok akkor keletkeznek, amikor a molekuláris gázokból álló sűrű felhők saját gravitációjuk hatására összeomlanak, és forogni kezdenek. Amikor ez megtörténik, az objektum egy lapos koronggá sűrűsödik össze, ami később anyaggal táplálja a növekedő csillagot, miközben a fennmaradó por és gáz bolygókká, holdakká és aszteroidákká alakul.
„Kiderült, hogy mindkét csillag körül gázból és porból álló korong van, ezenkívül egy nagyobb objektum is formálódik, ami spirális szerkezetet mutat, és anyaggal gazdagítja az egyes régiókat. Mindez egyértelműen bizonyítja a közös kettős rendszer létezését” – magyarázta Ana Karla Díaz-Rodríguez, a spanyolországi Andalúziai Asztrofizikai Intézet (IAA-CSIC) munkatársa.
Díaz-Rodríguez és csapata a Nemzeti Rádiócsillagászati Obszervatórium Very Large Array (VLA) obszervatórium által végzett 30 éves megfigyeléseket tanulmányozta, emellett részletes vizsgálatokat végeztek az Atacama Large Millimeter/submilliméter Array (ALMA) segítségével is.
Bár a több csillagot tartalmazó naprendszerekről úgy gondolják, hogy ellenségesebbek a bolygóképződés folyamatával szemben, a csapat kísérletei azt mutatták, hogy mindkét csillag képes bolygók kialakítására.
Ráadásul az SVS 13-mal kapcsolatos korábbi elemzések során rájöttek, a többcsillagú rendszerben összetett szerves molekulák találhatók, amelyekből az élet építőkövei keletkezhetnek. Bár az összetett rendszer még túlságosan fiatal ahhoz, hogy bármilyen életet létrehozhasson, az SVS 13 tanulmányozása révén kiderülhet, ezek a molekulák végül hogyan alakulnak át szervesanyag-tartalmú struktúrákká.